Innowacyjność jest kluczem do rozwoju gospodarczego, to nie ulega wątpliwości. Wygląda na to, że wiedział o tym również ustawodawca poprzedniej kadencji, bo postanowił stworzyć zachętę podatkową dla spółek zainteresowanych inwestowaniem w podmioty prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Ale nie dla wszystkich - dla wybranych.

W ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności z 25 września 2015 r. wprowadzono zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu ze zbycia udziałów nabytych w 2016 i 2017 r. przez spółkę kapitałową lub SKA spełniającą – w uproszczeniu - następujące warunki:

  • wyłącznym przedmiotem jej działalności są inwestycje finansowe czyli inwestycje w instrumenty finansowe i udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • zainwestowała m.in. 75% wartości bilansowej aktywów w aktywa inne niż papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym; instrumenty rynku pieniężnego inne niż wyemitowane przez spółki niepubliczne oraz nieruchomości,
  • wartość jej aktywów innych niż wskazane powyżej jako wyłączone nie przekracza 50M EURO.

Warunki skorzystania ze zwolnienia:

  • Spółka, której udziały są zbywane („Target”) jest rezydentem podatkowym w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
  • Spółka zbywająca udziały Targetu posiadała bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres 2 lat nie mniej niż 10% udziałów Targetu, a Target w tym czasie:
    • nie miał statusu zagranicznej spółki kontrolowanej („CFC”),
    • nie wytwarzał wyrobów opodatkowanych akcyzą,
    • nie prowadził działalności handlowej,
    • prowadził działalność badawczo-rozwojową.

Jeśli spółka zbywająca udziały Targetu spełni przesłanki do zastosowania tego zwolnienia, dywidenda przez nią wypłacana (lub dochody o podobnym charakterze), nie będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od dywidend (art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP) w proporcji odpowiadającej udziałowi dochodów zwolnionych w całości dochodów tej spółki w okresie, za który dywidenda jest wypłacana. Warto zwrócić uwagę, że uchylenie zwolnienia z podatku od dywidendy nie jest uzależnione od skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania zysku kapitałowego.

Konieczność spełnienia opisanych warunków prawdopodobnie spowoduje, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać bardzo nieliczni (którzy poza spełnieniem warunków będą mieć świadomość istnienia tego zwolnienia). Jako, że wprowadzenie zwolnienia partycypacyjnego dla inwestorów finansowych, wspierających podmioty prowadzące prace badawczo-rozwojowe jest słuszne i bardzo potrzebne, należałby postulować rozszerzenie zakresu tego zwolnienia, tak, aby mogło ono w praktyce służyć jako zachęta inwestycyjna.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.