Poruszany przez nas ostatnio temat działań OECD w ramach programu BEPS (ang. base erosion and profit shifting) w zakresie cen transferowych dotyka również większość krajów europejskich, w tym należących do Unii Europejskiej. Warto jednak dodać, iż OECD nie jest osamotnione w proponowaniu zmian w zakresie międzynarodowych podatków – Komisja Europejska (KE) wydaje komunikaty również poruszające tę tematykę, bazując m.in. na wytycznych OECD.

Wspominaliśmy ostatnio, we wpisie z 18 czerwca, iż KE przedstawiła komunikat w sprawie planu uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich. W kontekście cen transferowych porusza on kilka aspektów:

  • zbudowanie jednolitej podstawy opodatkowania, tak aby podatnicy w całej Unii Europejskiej mogli kalkulować podatek dochodowy w oparciu o te same zasady – podstawa opodatkowania będzie oparta na kosztach, przychodach i wyłączeniach tego samego rodzaju, co pomoże też ograniczyć transfery dochodów do jurysdykcji z innym reżimem podatkowym;
  • zapewnienie opodatkowania dochodów tam gdzie one są faktycznie generowane, a tym samym ograniczenie transferów dochodów do reżimów o niższych stawkach podatkowych, m.in. poprzez doprecyzowanie definicji zakładu (PE - Permanent Establishment) czy jednolite wprowadzenie przepisów o CFC (controlled foreign corporation);
  • wprowadzenie precyzyjnych przepisów regulujących zagadnienie cen transferowych, które odzwierciedlać będą specyfikę państw członkowskich EU.

KE zapowiada w komunikacie, iż w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będzie pracować nad regulacjami dotyczącymi powyższych zagadnień, które będą w praktyce bazować na wytycznych OECD stworzonych w ramach BEPS, dostosowując je do realiów Unii Europejskiej.

Warto jednak zauważyć, iż poszczególne kraje europejskie już teraz wdrażają lub planują wdrożenie nowych przepisów w zakresie cen transferowych w ciągu najbliższych dwóch lat. Przykładowo, w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Francja  już istnieją / planowane są przepisy o dokumentacjach podatkowych w formacie Master File / Local File oraz wdrożenie przepisów dot. CbCR (country-by-country reporting). Tym samym można się zastanawiać, czy rekomendacje KE wymogą na krajach europejskich dodatkowe nowelizacje przepisów o cenach transferowych, w porównaniu z wdrażanymi właśnie regulacjami bazującymi na BEPS.

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.