24 czerwca br. Minister Finansów odpowiadając na interpelację poselską poseł Izabeli Leszczyny wypowiedział się odnośnie skutków podatkowych wymiany udziałów, w sytuacji gdy kilku wspólników wnosi udziały w spółce zależnej do innej spółki jednocześnie, przy czym żaden z nich indywidualnie nie dysponuje udziałami zapewniającymi bezwzględną większość praw głosów w spółce wnoszonej.

Wątpliwość powstała w związku z wydawanymi ostatnio niekorzystnymi interpretacjami podatkowymi, w których organ interpretacyjny twierdził, iż jeśli transakcja wniesienia udziałów w spółce do nowej spółki rozpatrywana indywidualnie dla danego wspólnika nie prowadzi do uzyskania przez spółkę nabywającą bezwzględnej większości praw głosu w spółce wnoszonej, to nie stosuje się zwolnienia z opodatkowania przewidzianego dla wymiany udziałów, a także w związku ze zmianami wydanych wcześniej korzystnych interpretacji w tym zakresie. Powodem braku możliwości skorzystania ze zwolnienia jest –w świetle interpretacji – odwołanie w przepisach ustawy o PIT do „wspólnika” wnoszącego udziały, a nie do „wspólników” jak miało to miejsce do końca 2014 r. Zwracając uwagę na tę zmianę w przepisach, organy pomijają jednak inny nowy przepis (art. 24 ust. 8c ustawy o PIT), zgodnie z którym zwolnienie z opodatkowania stosuje się także, jeżeli spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce wnoszonej w wyniku kilku transakcji dokonanych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy.

Odpowiadając na postawiony w interpelacji zarzut dotyczący zmiany wydawanych wcześniej korzystnych interpretacji, Minister Finansów wyjaśnił, że wspomniany przepis dotyczący łącznego rozpatrywania transakcji dokonanych w okresie 6 miesięcy również odnosi się wyłącznie do aportów dokonanych przez tego samego wspólnika.

Stanowisko Ministra Finansów nie ma oparcia ani w przepisie, na który się on powołuje, ani w przepisach Dyrektywy 2009/133/WE, której implementację do polskiego porządku prawnego stanowią sporne przepisy. Warunek pozwalający na zastosowanie zwolnienia jest jasny – spółka ma uzyskać bezwzględną większość praw głosu chociażby w wyniku dokonania więcej niż jednej transakcji, jeśli odstęp czasowy nie przekracza 6 miesięcy. Regulacja ta nie stawia natomiast warunku dokonania transakcji przez tego samego wspólnika (racjonalność takiego założenia to odrębna kwestia).

W obronę podatników biorą sądy administracyjne, uchylając niekorzystne (i niezgodne z przepisami) rozstrzygnięcia. Przykładowo w wyroku I SA/Łd 377/16 wydanym 24 czerwca br. (a więc w tej samej dacie, w której wydano odpowiedź na interpelację), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyjaśnił, że aby ocenić skutki podatkowe wymiany udziałów w odniesieniu do danego podatnika, należy uwzględnić sytuację innych udziałowców. Ograniczenie stosowania przepisów o zwolnieniu z opodatkowania  tylko do przypadku, gdy wymiany udziałów dokonuje odrębnie każdy z udziałowców (akcjonariuszy), stanowiłoby – w ocenie Sądu - warunek nadmiernie restrykcyjny, niweczący w istotnym stopniu cele leżące u podstaw Dyrektywy 2009/133/WE, oraz dokonanej na jej podstawie nowelizacji przepisów u.p.d.o.f.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.