Po epizodzie styczniowym, czas na kolejną odsłonę walki MF o porządkowanie Ładu. Wczoraj do wykazu KPRM, trafiła informacja o planowanych zmianach w zakresie PIT.

Jak wynika z opisu założeń zmiany mają dotyczyć:

  • wprowadzenia korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin;
  • złagodzenia mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, w tym w zakresie działalności wykonywanej osobiście, np. przez osoby wykonujące osobiście działalność, np. menedżerów, członków zarządu;
  • rozszerzenia kręgu podatników, dla których Polski Ład jest neutralny;
  • modyfikacji zasad ustalania dochodu dla celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym poprzez uwzględnienie tzw. różnic remanentowych;
  • przesunięcia terminu wejścia w życie regulacji w zakresie prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Konkrety będzie można ocenić dopiero gdy projekt ustawy pojawi się na stronach rządowych. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że niektóre kwestie dotykają tematów podnoszonych przez przedsiębiorców i doradców podatkowych od kilku miesięcy (np. kwestie różnic remanentowych, potrzeba dłuższego vacatio legis dla raportowania w wersji elektronicznej).

Jakiekolwiek nie byłyby nowe przepisy ważne, żeby spełniały cztery funkcje:

  • były reformą kompleksową Polskiego Ładu;
  • były reformą podpartą stosowną i przejrzystą komunikacją;
  • były reformą finalną;
  • były reformą umożliwiającą przygotowanie się na (kolejne) zmiany z odpowiednim wyprzedzeniem.

Biznes musi zacząć przyzwyczajać się do stosowania wprowadzonych rozwiązań (nawet czasami nieidealnych) i nie może ciągle być zaskakiwany nowymi „łatkami”, które wymuszają po jego stronie zaangażowanie departamentów podatkowych i kadrowych do zarządzania kolejnymi „tematami” odciągającymi ich od wsparcia bieżącej działalności operacyjnej.

Również pracownicy, zleceniobiorcy oraz różne grupy społeczne potrzebują pilnie stabilizacji i wiedzy, jak będzie wyglądała ich pensja w trakcie roku i czy czeka ich niespodzianka po jego zakończeniu.


Linki:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw