Nie jest tajemnicą, że sytuacja fiskalna państwa i potrzeby budżetowe wymuszają wzmożone działania po stronie administracji skarbowej. Fiskus intensyfikuje działania kontrolne, o czym świadczy m.in. wskazanie w Krajowym Planie Działań Administracji Podatkowej na 2016 r. konkretnych branż, w których ryzyko uszczupleń podatkowych uznano za największe. Zwiększeniu skuteczności fiskusa służyć mają również istotne zmiany organizacyjne w  administracji skarbowej.

Kluczowa zmiana polega na tym, że od 1 stycznia 2016 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie ma zostać przekwalifikowany na tzw. strategiczny urząd skarbowy. Urząd ten ma być wyznaczony do obsługi największych podmiotów gospodarczych działających w Polsce, które z uwagi na wartość płaconych podatków (sięgającą poziomu ok. 50 proc. łącznych dochodów podatkowych) uznane zostały za strategiczne z punktu widzenia budżetu państwa. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, za takich strategicznych podatników uznano m.in. podatkowe grupy kapitałowe, banki (z wyłączeniem banków spółdzielczych), fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz pozostałych podatników, którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto co najmniej 50 mln Euro.

Z kolei pozostałe wyspecjalizowane (tzw. duże) urzędy skarbowe pozostaną właściwe do obsługi m.in. tych podatników, którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto co najmniej 3 mln Euro.

W uzasadnieniu zmian wskazuje się, że skoncentrowanie w jednym urzędzie kompetencji względem największych podatników i płatników ma doprowadzić do efektywnego reagowania na problemy pojawiające się w zakresie ich obsługi. W praktyce należy liczyć się z tym, że to właśnie ci podatnicy będą w największym stopniu wzięci pod lupę fiskusa. Warto zatem zawczasu mieć świadomość planowanych zmian i ich konsekwencji. Opisane zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., są obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.