Od początku 2016 roku obowiązuje nowa regulacja określająca moment ujęcia w księgach podatkowych korekty przychodów.

Zgodnie z nowymi zasadami, tylko błąd rachunkowy lub oczywista omyłka uzasadniają ujęcie korekty przychodów (zarówno zwiększenia, jak i zmniejszenia), w poprzednim roku podatkowym. W pozostałych przypadkach, korekty należy dokonywać na bieżąco.

Przepisy obowiązują od 2016 roku, bez żadnego okresu przejściowego. Oznacza to, że dokonując obecnie korekty przychodów za rok 2015 (lub lata wcześniejsze), należy już stosować nowe zasady.

Oznaczać to może często rozjazd pomiędzy księgami rachunkowymi i podatkowymi lub też inne administracyjne uciążliwości. Dla przykładu, jeżeli wynajmujący dokonuje z najemcą rocznego rozliczenia zaliczek na poczet opłat wspólnych nie na bieżąco, a poprzez korektę przychodu roku poprzedniego, to dodatkowo powinien może zastanawiać się, w jaki sposób ująć koszty bezpośrednio związane z korygowanym przychodem.

Warto jeszcze dodać, że ta zmiana została wprowadzona ustawą pt.: „Zmiana niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów”. Warto o tym pamiętać, gdyby doszło do sporu w jej stosowaniu…

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.