Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie rozwiało wątpliwości podatników w zakresie konsekwencji podatkowych regulowania zobowiązań w drodze kompensaty i rozliczeń barterowych w świetle nowych przepisów o płatnościach, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Zgodnie z nowymi przepisami płatności pomiędzy przedsiębiorcami dotyczące transakcji o wartości powyżej 15 tysięcy złotych będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego. Konsekwencją niedostosowania się do powyższych przepisów będzie konieczność wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków powyżej 15 tysięcy złotych zapłaconych gotówką.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że przepisy podatkowe odwołują się do pojęcia „płatności", wynikającej z transakcji, a zatem obejmują wyłącznie wskazany w nich sposób regulowania zobowiązania, tj. poprzez dokonywanie zapłaty. Kompensata czy wymiana barterowa są inną niż płatność formą uregulowania zobowiązań i dlatego też nie są objęte omawianymi przepisami. Jakkolwiek dochodzi wówczas do uregulowania (wygaśnięcia) zobowiązania, to jednak strony umowy nie dokonują „płatności", które mogłyby być objęte zakresem tych regulacji.

Minister Finansów odniósł się również do wątpliwości w zakresie płatności dokonywanych za pomocą systemów pośredniczących w płatnościach typu PayPal, PayU oraz kart płatniczych, stwierdzając iż, w takich przypadkach wymóg dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego również zostanie spełniony.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.