Wyzwania związane z unikaniem opodatkowania, agresywnym planowaniem podatkowym i szkodliwą konkurencją podatkową stały się ostatnio tematem kluczowej wagi. Erozja podstawy opodatkowania i transferowanie zysków do krajów o przyjaznych reżimach podatkowych prowadzą do znacznego ograniczania dochodów podatkowych. Prace realizowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz kraje G-20 nad projektem dotyczącym uszczelnienia luk w międzynarodowych przepisach podatkowych jest już w końcowej fazie (Sprawdź: Nadchodzi BEPS! Jak wpłynie on na rozliczenia polskich spółek?). Teraz kraje UE, w tym Polska, zaczynają wdrażać te wspólnie ustalone regulacje.


Sprawdź nowy kanał informacyjny o cenach transferowych: cenytransferowe.taxand.pl


We wcześniejszych wpisach poruszaliśmy gorący temat nowych regulacji w zakresie cen transferowych (Sprawdź: Prezydent podpisał nowelizację przepisów o cenach transferowych), które w większości wejdą w życie począwszy od 2017 roku. W ramach tych przepisów wprowadzony zostanie m.in. obowiązek przedkładania urzędowi skarbowemu nowego załącznika do deklaracji podatkowej - CIT-TP, w którym będą przedstawiane szczegółowe informacje na temat rozliczeń z podmiotami powiązanymi (Sprawdź: Podatnicy zagrają z urzędem skarbowym w otwarte karty).

W ten trend wpisują się także zmiany Dyrektywy 2011/16/EU, uzgodnione przez Ministrów Finansów państw członkowskich UE. Dotyczą one współpracy pomiędzy organami podatkowymi w zakresie automatycznej wymiany informacji o transgranicznych interpretacjach podatkowych oraz uprzednich porozumieniach cenowych (APA).

Począwszy od 1 stycznia 2017 roku właściwy organ jednego kraju członkowskiego będzie miał obowiązek przekazania organom wszystkich pozostałych państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej informacji na temat transgranicznych interpretacji indywidualnych oraz APA, które zostały wydane, zmienione lub odnowione po 1 stycznia 2012 roku.

Dla interpretacji i APA z lat 2012 – 2016 mogą obowiązywać pewne ograniczenia w wymianie, ale już interpretacje i APA wydane począwszy od 2017 roku będą wymieniane w terminie trzech miesięcy od zakończenia półrocza kalendarzowego, w którym interpretacje lub APA zostały wydane, zmienione lub odnowione. Wymiana informacji na temat interpretacji i APA wydanych przed 2017 rokiem nastąpi do końca 2017 roku.

Informacje udostępnione organom z innych państw członkowskich obejmą m.in.

  • streszczenie interpretacji lub APA, w tym opisu prowadzonej działalności / transakcji,
  • datę wydania, zmiany, odnowienia oraz okres obowiązywania interpretacji lub APA,
  • informacje na temat materialności transakcji, której dotyczy interpretacja lub APA,
  • informacje na temat kryteriów ustalenia cen transferowych oraz zastosowanej metody,
  • określenie państw członkowskich oraz podmiotów, których mogą dotyczyć interpretacje lub APA.

Gdy regulacje na temat automatycznej wymiany informacji zaczną obowiązywać, organy podatkowe w wielu krajach otrzymają informacje o operacjach podatników, ich relacjach i międzynarodowych transakcjach w Grupie kapitałowej. Podatnicy muszą mieć świadomość pełnej transparentności swoich działań.

Już teraz warto skoncentrować się więc na właściwym uzasadnieniu i udokumentowaniu operacji, w odniesieniu do których wydane zostały transgraniczne interpretacje indywidualne oraz APA. Organy z pewnością zainteresują się działaniami, które wzbudzą ich największe wątpliwości.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.