Split payment, który ma wejść w życie w połowie roku ma być dobrowolny. Warto jednak doprecyzować, że tylko dla strony opłacającej fakturę. Decyzja o zastosowaniu podzielonej płatności nie należy bowiem do sprzedawcy, tylko do kupującego towary/usługi. Co ma więc zrobić sprzedawca, żeby nie otrzymywać płatności w ramach split paymentu? To pytanie zadawali sobie przedsiębiorcy już w ubiegłym roku, gdy trwały jeszcze prace legislacyjne nad projektem ustawy.

Pomysł z rozwiązaniem pojawił się dość szybko. Chodzi o zawieranie umów z nabywcą, by ten nie dokonywał płatności w ramach split paymentu. „Zachętą” do takiego działania może być system dodatkowych rabatów, czy nawet kar umownych.

Niektórzy zgłaszali jednak wątpliwości, czy przypadkiem w takim rozwiązaniu nie tkwi gdzieś haczyk?

Obawy uspokoiło samo MF, które pod koniec ubiegłego roku w swoich ustnych wypowiedziach dało przyzwolenie na takie działanie.

To czego się więc obawiać?

Pewien niepokój budzi ostatnia wypowiedź ze strony MF w odpowiedzi na interpelację. Z jednej strony MF podtrzymuje swoje dotychczasowe podejście o respektowaniu umownego wyłączenia split paymentu, z drugiej jednak strony wskazuje, że:

  • należy się spodziewać, że nieuczciwi podatnicy będą za wszelką cenę starali się unikać stosowania split paymentu oraz;
  • dla nabywcy odmowa sprzedawcy rozliczenia transakcji w ramach podzielonej płatności powinna stać się pierwszym sygnałem do tego, że z jakichś powodów sprzedawca uniemożliwia skorzystanie nabywcy z bezpieczeństwa jakie daje split payment.

Czy to znaczy, że nabywcy, którzy wyrazili zgody na podzieloną płatność już na starcie będą podejrzani o niedochowanie należytej staranności? Znając dotychczasową praktykę kontrolujących w tym zakresie, rzeczywiście nie można wykluczyć takiego podejścia…

Duże jednak nadzieje pokładane są w wytycznych w zakresie należytej staranności, w której MF konkretnie zdefiniuje okoliczności w jakich podatnikom ma być kwestionowane prawo do odliczenia VAT. Pytanie tylko, jak w rankingu „mocy ochronnej” przesłanek należytej staranności uplasuje się podzielona płatność? Odpowiedź na to pytanie poznamy oficjalnie już wkrótce wraz z opublikowaniem wyjaśnień.

Bez wątpienia jednak podatnicy dokonujący odpowiedniego przygotowania do podzielonej płatności nie mogą tego czynić w oderwaniu od przyjętych procedur w zakresie należytej staranności. Decyzja, czy zgodzić się na zapłatę poza splitem może bowiem od podatnika wymagać podjęcia dodatkowych kroków w celu zabezpieczenia się przed zarzutami kontrolujących o braku jej dochowania. Warto, więc te dwa procesy poukładać w firmie w pełni świadomie i spójnie.