W piątek 21 października 2016 r.  Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Oznacza to całkowitą rewolucję służb podatkowych, skarbowych i celnych, które od 1 stycznia 2017 r. będą działać jako jednolita administracja skarbowa.

KAS ma stanowić jednolitą i wyspecjalizowaną formację skarbową pod nadzorem Ministra Finansów i Szefa KAS. W ramach KAS znajdą się naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celno-skarbowych, którzy będą odpowiedzialni m.in. za wymiar podatków i przeprowadzanie kontroli. Nad ich działalnością czuwać mają dyrektorzy izb administracji skarbowych poprzez m.in. rozpatrywanie odwołań od decyzji naczelników. W KAS będzie również działać dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który ma być odpowiedzialny m.in. za wydawanie interpretacji indywidualnych i zapewnienie ich jednolitości.

Warto dodać, że postępowania kontrolne i kontrole podatkowe prowadzone na podstawie ustawy o kontroli skarbowej wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy o KAS (1 stycznia 2017 r.), mają być prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów, ale przez nowy organ, tj. naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Oprócz nowych organów i ich kompetencji podatkowych, całkowitą nowością są kontrole celno-skarbowe i ich pozorna dwuinstancyjność, znacznie szersze uprawnienia kontrolujących, w tym dotyczące m.in. przetwarzania danych podatników bez ich zgody czy ściąganie niektórych przestępstw z kodeksu karnego.

O tym wszystkim już niebawem na naszym blogu.

Praca nad KAS wznowiona

Posłowie szykują rewolucję w administracji podatkowej


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.