W wyniku zmian Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie 1 lipca 2016 r., organy podatkowe będą mogły żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej, przekazania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci jednolitego pliku kontrolnego (JPK), czyli pliku komputerowego w formie i strukturze określonej przez Ministra Finansów. JPK przekazywany będzie organom podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej bądź informatycznych nośników danych.

Mali i średni przedsiębiorcy w okresie przejściowym – do 30 czerwca 2018 r. również mogą udostępniać tą drogą księgi podatkowe, choć nie mają takiego obowiązku.

Zmiany w tym zakresie mają na celu ułatwienie i przyspieszenie kontroli podatkowych, a w konsekwencji również ułatwienie organom podatkowym zwalczania nadużyć podatkowych. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie JPK nakłada na przedsiębiorców obowiązek dostosowania swoich systemów księgowych do wymagań Ministra Finansów.

Ministerstwo Finansów w styczniu 2016 r. zakończyło konsultacje społeczne, w ramach których udostępniono projekty struktur logicznych postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Projekty udostępnione w ramach konsultacji można znaleźć tutaj.

Dodatkowo, w połowie lutego 2016 r. na stronach Ministerstwa Finansów opublikowano komunikat, z którego wynika, że prace nad wprowadzeniem JPK prowadzone są zgodnie z harmonogramem ustalonym jeszcze w 2015 r. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów planuje udostępnić finalne wersje struktur logicznych jednolitego pliku kontrolnego w marcu 2016 r. Komunikat można znaleźć tutaj.

Biorąc pod uwagę powyższe, niezwłocznie po opublikowaniu przez Ministerstwo Finansów ostatecznej wersji struktur logicznych JPK, podatnicy powinni dostosować swoje systemy księgowe oraz wewnętrzne procedury podatkowe w taki sposób, aby w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej możliwe było przekazanie kontrolującym dokumentów w wymaganym formacie.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących JPK, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


Blog Roku 2015_podatkiwbiznesie.pl_zagłosuj