Likwidując spółkę będącą podatnikiem CIT trzeba uwzględnić kilka wątków. Zarówno po stronie likwidowanego podmiotu, jak i też jego wspólników.

Niedawno wspominaliśmy o kwestii opodatkowania likwidowanej spółki w przypadku wydania majątku w naturze. I choć zdania są podzielone, to w ostatnim czasie zdają się przeważać argumenty na korzyść neutralności tego zdarzenia dla podmiotu, który podlega likwidacji.

Na to trzeba jednak jeszcze nałożyć pozycję podatkową samego wspólnika, który majątek likwidowanej spółki otrzymuje. Jak wynika z przepisów, jeśli jest on wspólnikiem korporacyjnym, odpowiednio długo (min. 2 lata) i w odpowiedniej proporcji (min. 10%), to powinien podlegać zwolnieniu z opodatkowania CIT.

Jeśli jednak otrzyma majątek w formie bezgotówkowej i chciałby go w przyszłości upłynnić, to w jaki sposób powinien określić bazę kosztową dla uzyskanych w ten sposób aktywów? Tego dotyczył wydany w ostatnich dniach wyrok NSA, a konkretnie kosztów podatkowych na zbyciu własności gruntu/prawa wieczystego użytkowania gruntu nabytych w ramach likwidacji spółki zależnej.

Sąd potwierdził, że kosztem podatkowym będzie tu wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, tj. wartość ustalona przez wspólnika (likwidowanej spółki), nie wyższa jednak niż wartość rynkowa, pomniejszona o dokonane w międzyczasie odpisy amortyzacyjne. Mowa tu o wartości rynkowej otrzymanych aktywów na moment likwidacji spółki zależnej.

I choć likwidacja wymaga czasu (w zależności od formy prawnej spółki i jej powiązań biznesowych – od kilku do kilkunastu miesięcy) i nie jest być może wdzięczną okolicznością dla kontrahentów spółki, to w niektórych przypadkach, może się po prostu opłacać.

Źródło: II FSK 775/15, Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.