Ministerstwo Finansów planuje rewolucję w zasadach wydawania interpretacji podatkowych dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi. Nowe przepisy wpłyną również na moc ochronną interpretacji wydanych przed wejściem w życie noweli.

10 kwietnia 2018 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (UD372). Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie instytucji grupowego wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość wspólnego wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej przez kilka podmiotów, które są zaangażowane w jedno zdarzenie i dla których z tego zdarzenia mogą wyniknąć skutki podatkowe. Wyłącznie od woli tych podmiotów zależy więc, czy złożą one odrębne wnioski o wydanie interpretacji czy skorzystają z możliwości złożenia wniosku wspólnego. Zgodnie z projektowanymi zmianami, złożenie wniosku grupowego ma być obligatoryjne dla tych podmiotów, które zechcą uzyskać interpretację w zakresie dotyczącym zawierania transakcji i dokonywania innych czynności, w których stronami są podmioty powiązane.

We wniosku grupowym konieczne będzie wskazanie uzyskanych i oczekiwanych przez podmioty powiązane głównych korzyści (w tym korzyści podatkowych), które bezpośrednio lub pośrednio wynikają z przeprowadzenia transakcji lub dokonania innych czynności. Ponadto, trzeba będzie również wskazać transakcje i czynności, które zostały dokonane, są w trakcie lub są planowane, a od których chociażby pośrednio uzależnione jest osiągnięcie głównych korzyści. Wnioskodawca będzie również musiał ujawnić wartość głównych korzyści oraz wskazać okres, w którym one wystąpią, a ponadto określić, czy wskazane w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego czynności dokonywane są jedynie z podmiotami powiązanymi czy również z innymi podmiotami. Projekt przewiduje również wydłużenie terminu na wydanie interpretacji na wniosek grupowy z 3 do 6 miesięcy.

Co istotne planowana zmiana przepisów dotyczyć będzie również interpretacji indywidualnych uzyskanych przez podatników przed jej wejściem w życie, o ile dotyczą one czynności z udziałem podmiotów powiązanych.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie zmian automatycznie wygasną wszystkie interpretacje indywidualne dotyczące transakcji / czynności, których stronami są podmioty powiązane, a które zostały wydane przed wejściem w życie nowelizacji. Podmioty zainteresowane utrzymaniem w mocy posiadanych interpretacji muszą przed ich wygaśnięciem przekazać Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej dodatkowe informacje, których wskazanie jest wymagane przy wniosku grupowym.

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych, uwagi do projektu można zgłaszać do 24 kwietnia 2018 r. Z informacji zamieszczonych na stronie RCL wynika, że rząd ma przyjąć projekt jeszcze w drugim kwartale 2018 r. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Tak krótki termin uzgodnień oraz vacatio legis uzasadnia się koniecznością pilnego wprowadzenia mechanizmów przeciwdziałających nadużywaniu interpretacji indywidualnych przez podmioty stosujące agresywne planowanie podatkowe.