Regulacje Unii Europejskiej podążają za międzynarodowym trendem mającym na celu ograniczenie optymalizacji podatkowych skutkujących unikaniem / zaniżaniem opodatkowania lub transferowaniem dochodów do krajów z atrakcyjniejszymi stawkami podatkowymi. Na początku grudnia 2015 r., Rada Europejska przyjęła dyrektywę, dzięki której kraje członkowskie UE będą miały obowiązek automatycznej wymiany informacji o interpretacjach podatkowych i uprzednich porozumieniach cenowych mających międzynarodowe (transgraniczne) skutki, wydawanych dla swoich podatników. Dyrektywa wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 r.

Przyjęta dyrektywa jest spójna z programem działań uzgodnionych przez OECD i G20 w ramach BEPS (Action 5). Zgodnie z założeniami dyrektywy, Komisja Europejska stworzy dla państw członkowskich wspólną platformę, do której składane będą na bieżąco informacje o interpretacjach i porozumieniach cenowych mających transgraniczne skutki podatkowe, i z której to platformy inne państwa członkowskie bezpośrednio zainteresowane daną interpretacją / porozumieniem będą miały taką informację, a co więcej będą mogły dopytać o szczegóły, jeśli wpływa ona na opodatkowanie w ich kraju.

Wprawdzie dyrektywa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 r., jednak informacje o interpretacjach wydanych / porozumieniach cenowych zawartych przed tym dniem też będą musiały się tam znaleźć, o ile:

  • interpretacje / porozumienia z okresu 1 stycznia 2012 r. – 31 stycznia 2013 r. obowiązywały (były ważne) w dniu 1 stycznia 2014 r.,
  • interpretacje / porozumienia były wydane w okresie 1 stycznia 2014 r. – 31 stycznia 2016 r., bez względu na to, czy wciąż obowiązują (są ważne), przy czym interpretacje dla podatników, których roczne grupowe obroty nie przekraczają 40 mln EUR i które były wydane przed 1 kwietnia 2016 r. mogą, a nie muszą być umieszone na wspólnej platformie.

Przyjęta dyrektywa jest kolejnym krokiem zmierzającym do zwiększenia transparentności podatkowej korporacji międzynarodowych w celu ograniczenia nadmiernego obniżania podstaw opodatkowania poprzez m.in. transferowanie dochodów do korzystnych reżimów podatkowych. Z jednej strony to nowe narzędzie może przyczynić się do zwiększonych kontroli podatkowych międzynarodowych przedsiębiorstw. Z drugiej strony może dać podatnikom komfort, że w sytuacji gdy uzyskają w jednym kraju interpretację podatkową dla planowanej transakcji, to mogą mieć większą pewność, że nie zostanie ona zakwestionowana po kilku latach przez władze innego kraju, i że nie stanie się przedmiotem międzynarodowej afery podatkowej, która może mieć wpływ na ich biznes o wiele gorszy w skutkach, niż potencjalna korzyść uzyskana dzięki takiej interpretacji w przeszłości.

Źródło:

http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/12/08-ecofin-cross-broder-tax-ruling/


ceny transferowe_crido taxandSprawdź nowy kanał informacyjny o cenach transferowych: cenytransferowe.taxand.pl