W jednym z ostatnich wpisów informowaliśmy o wydanej przez KIS interpretacji indywidualnej dotyczącej powiązań wynikających z udziału w zarządzaniu lub kontroli danego podmiotu. Zgodnie z przywołaną interpretacją, powiązania o charakterze zarządczym i kontrolnym należy rozpatrywać w szerokim ujęciu rzeczywistego wpływania na prowadzoną działalność gospodarczą, nie ograniczając się przy tym wyłącznie do uprawnień o charakterze formalnym.

Co więcej, w orzecznictwie sądów administracyjnych uwidacznia się pogląd, że przepisy regulujące zakres przedmiotowy dokumentacji cen transferowych należy interpretować możliwie szeroko. Zgodnie z wyrokiem WSA w Szczecinie z 2017 roku[1] dokumentacja cen transferowych powinna zostać przygotowania dla każdej istotnej materialnie czynności zaistniałej pomiędzy podmiotami powiązanymi, również takiej która nie stanowi transakcji – co zdaniem sądu wynika między innymi ze słownikowej definicji pojęcia „transakcja” czy też „zdarzenie” oraz, co może wydać się paradoksalne: gwarancyjnej funkcji jaką pełni dokumentacja cen transferowych.

Potwierdzenie obowiązku „szerokiego” rozpatrywania zdarzeń, które obligują do sporządzenia dokumentacji cen transferowych znajduje się w wydanej 21 czerwca 2018 interpretacji indywidualnej[2]. Jak wynikało z przedstawionego stanu faktycznego, Prezesem Zarządu Wnioskodawcy jest udziałowiec posiadający ponad 50% udziałów w jego kapitale zakładowym. Na Dyrektora Finansowego został natomiast powołany małżonek jednego z udziałowców, który posiada ponad 25% i mniej niż 50% udziałów. Wynagrodzenie Prezesa Zarządu jak i Dyrektora Finansowego przekracza (każde z osobna) próg istotności wskazany w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT. Zdaniem Wnioskodawcy zarówno Prezes Zarządu jak i Dyrektor Finansowy są podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą, niemniej nie są oni zobowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych ze względu na pełnione funkcje.

Organ podatkowy zgodził się, że Prezes i Dyrektor Finansowy są podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą, i jednocześnie stwierdził, że istnieje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Organ podatkowy wskazał m.in., że dokumentacja podatkowa powinna zostać przygotowana dla transakcji i innych zdarzeń (które przekraczają próg istotności), przez które należy rozumieć wszelkie czynności realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi, ujmowane w księgach rachunkowych i mające wpływ na dochód podatnika (w tym również dotyczące wypłaty wynagrodzenia).

***

Odczytując intencje organów podatkowych za pośrednictwem przywołanego stanowiska należy stwierdzić, że podatnicy powinni patrzeć na obowiązek dokumentacyjny w sposób bardzo szeroki. Może się bowiem okazać, że obowiązkowi temu podlegać będzie szereg istotnych materialnie czynności niezależnie od formy jaką przybrała współpraca pomiędzy powiązanymi podmiotami. Wymownym przykładem może być wypłata wynagrodzenia za świadczenie pracy osobom na stanowiskach zarządczych.


[1] Wyrok WSA w Szczecinie z dn. 15. grudnia 2017 r., I SA/Sz 902/17.

[2] Interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB2-1.4010.101.2018.1.EN.