Mimo że od wejścia w życie ustawy o Fundacji Rodzinnej[1] nie minął jeszcze miesiąc, to już pojawiają się pierwsze interpretacje indywidualne dotyczące zasad opodatkowania czynności związanych z jej założeniem i funkcjonowaniem. Wynika to z faktu, że ustawodawca umożliwił podatnikom zainteresowanym założeniem Fundacji Rodzinnej[2] wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej jeszcze przed wejściem w życie samej ustawy. Warto dodać, że interpretacja wydana na wniosek osoby fizycznej planującej utworzenie Fundacji, daje moc ochronną w zakresie działalności tej fundacji po jej założeniu.

W dniu 19 czerwca 2023 r. Dyrektor KIS opublikował interpretację indywidualną[3] wydaną na wniosek osoby zainteresowanej założeniem Fundacji. Wnioskodawca - polski rezydent podatkowy – wskazał, że zamierza założyć Fundację i wnieść do niej składniki majątkowe, w szczególności należące do niego akcje polskiej spółki akcyjnej. W konsekwencji Fundacja stałaby się akcjonariuszem tej spółki.

Wnioskodawca zastanawiał się, czy w związku z przeniesieniem wspomnianych wyżej składników majątkowych do Fundacji po jego stronie powstanie dochód (przychód)? Wnioskodawca stanął na stanowisku, że w takiej sytuacji dochód (przychód) nie powstanie.

Dyrektor KIS uznał zaprezentowane stanowisko za prawidłowe. Zgodził się zatem z wnioskodawcą, że w związku z przeniesieniem majątku (w tym akcji spółki akcyjnej) na Fundację, po stronie wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu.

W uzasadnieniu interpretacji Dyrektor KIS zwrócił m.in. uwagę na fakt, że istota Fundacji polega na tym, że w zamian za wniesiony do Fundacji majątek fundator nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu. W związku z wniesieniem akcji spółki akcyjnej do Fundacji zarówno fundator jak również jej beneficjenci (inni niż fundator) nie otrzymają w zamian żadnych jednostek uczestnictwa (np. udziałów czy certyfikatów). Zatem wniesienie udziałów spółki akcyjnej do Fundacji nie będzie miało charakteru odpłatnego zbycia udziałów. W konsekwencji po stronie fundatora nie dojdzie do powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu Ustawy o PIT.

Dodatkowo Dyrektor KIS wyjaśnił, że na gruncie Ustawy o PIT z powstaniem przychodów z innych źródeł związanych z działaniem Fundacji mamy do czynienia w przypadku otrzymania:

  1. świadczenia wypłacanego przez Fundację lub
  2. mienia przekazanego w związku z jej rozwiązaniem.

Należy zauważyć, że zgodnie z założeniami do ustawy o fundacji rodzinnej, wniesienie aktywów do Fundacji ma pozostać neutralne podatkowo zarówno dla samej fundacji rodzinnej, jak i dla fundatorów. O ile w zakresie CIT, przepisy ustawy wprost wskazują, że Fundacja korzysta ze zwolnienia podmiotowego i wyposażenie jej w majątek nie powinno powodować dla samej Fundacji powstania obowiązku podatkowego, to w przypadku PIT, przepisy nie zawierają tożsamego zwolnienia, ale też nie wprowadzają regulacji, które przewidywałyby, aby w momencie wniesienie przez fundatora do fundacji rodzinnej składników majątku na pokrycie funduszu założycielskiego dochodziło do powstania przychodu po stronie fundatora. Powyższe zostało wprost potwierdzone przez Dyrektora KIS w omawianej interpretacji.

Przepisy ustawy o Fundacji Rodzinnej zawierają sporo pułapek podatkowych, które budzą i będą budziły jeszcze wiele wątpliwości interpretacyjnych. Z pewnością w niedługim czasie możemy spodziewać się wydania przez Dyrektora KIS kolejnych interpretacji indywidualnych, w kwestiach znacznie bardziej kontrowersyjnych niż opodatkowanie mienia wnoszonego przez fundatora.

Ważne jest zatem, aby  osoby zainteresowane założeniem Fundacji na bieżąco śledziły interpretacje wydawane w tym zakresie lub zwróciły się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą im odnaleźć się w przepisach dotyczących tej nowej instytucji.

[1] Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 z późn. zm.), dalej: Ustawa o Fundacji Rodzinnej.

[2] dalej: Fundacja.

[3] Interpretacja Indywidualna z 15 czerwca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.284.2023.3.JŚ