Zgodnie z delegacją zawartą w art. 23s ust. 4 Ustawy o PIT oraz art. 11g ust. 4 Ustawy o CIT, w dniu 27 grudnia 2023 roku Minister Finansów wydał nowe obwieszczenie aktualizujące warunki, jakie musi spełnić podatnik chcący zastosować uproszczenie safe harbour dla transakcji finansowania (pożyczki, kredyty, obligacje) w 2024 roku.

Stopy bazowe obowiązujące w 2024 roku

W porównaniu do 2023 roku doprecyzowano, że w przypadku PLN jako stawkę bazową, obok WIBOR 3M, można stosować również stawkę WIRON 3M Stopę Składaną.

W 2024 roku, podobnie jak w 2023 roku, finansowanie denominowane w walucie obcej powinno być ustalane przy użyciu 3-miesięcznych bazowych stóp procentowych:

  • SOFR dla USD,
  • EURIBOR dla EUR,
  • SARON dla CHF,
  • SONIA dla GBP.

W przypadku finansowań udzielonych w USD oraz GBP przed 1 stycznia 2022 roku dopuszczone jest stosowanie wycofywanych z rynku 3-miesięcznych bazowych stóp procentowych LIBOR USD i LIBOR GBP.

Zmiana wysokości marży

Obwieszczenie zmieniło poziom marży:

  • dla pożyczkobiorcy z maksymalnego poziomu 2,9 pp. w 2023 roku. do 3,1 pp. w 2024 roku,
  • dla pożyczkodawcy z minimalnego poziomu 2,4 pp. w 2023 roku do 2,2 pp. w 2024 roku.

Zobacz film: Safe Harbour dla transakcji finansowych

Film omawia kwestię transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami, ze szczególnym uwzględnieniem ułatwień wprowadzonych w 2019 roku, takich jak Safe Harbour. Safe Harbour to specjalne przywileje, które pozwalają, między innymi, na uniknięcie konieczności przygotowywania dokumentacji cen transferowych oraz analizy cen transferowych, spełniając określone warunki. To jednak tylko jedna z wielu korzyści płynących z korzystania z Safe Harbour. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, aby dowiedzieć się więcej.