Pracownicy, którzy chcą, aby ich PIT wypełnił pracodawca, najpóźniej w piątek 9. stycznia powinni złożyć mu PIT-12. Spóźnienie będzie oznaczać konieczność samodzielnego wypełnienia zeznania.

Przedsiębiorcy mogą wyręczyć swoich pracowników w obowiązku wypełnienia deklaracji PIT. Aby tak się stało podwładny musi podać szefowi kilka danych. Trzeba to zrobić na druku PIT-12. Dokument ten trzeba przedstawić w firmie do 10. stycznia. W tym roku dzień ten przypada w sobotę, więc pismo powinno zostać dostarczone do piątku 9. stycznia. Za przekazanie oświadczenia należy uznać nie tylko osobiste dostarczenie PIT-12 płatnikowi przez zainteresowanego, ale także inne formy dopełnienia terminu, np. wysłanie druku pocztą.

Warto podkreślić, że rozliczenie za pośrednictwem zakładu pracy jest korzystne tylko dla tych podatników, którzy uzyskują przychody z jednego źródła i nie korzystają z żadnych ulg podatkowych. Pracodawca rozliczając podatek – na druku PIT-40 – uwzględnia tylko podstawowe odliczenia (tj. koszty pracownicze, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).

Jeżeli po otrzymaniu rocznego obliczenia podatku podatnik będzie chciał skorzystać z przysługujących mu ulg, będzie mógł samodzielnie złożyć zeznanie roczne na właściwym formularzu. Wówczas deklaracja podatnika zastąpi PIT-40 od pracodawcy.

Podstawa prawna:

Art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).