Od wejścia w życie przepisów o CFC (generalnie od 1 stycznia 2015 r.) podatnicy posiadający zagraniczne spółki nie mają łatwego życia.

Wprowadzone do polskiego porządku prawnego regulacje o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych od początku ich obowiązywania budzą liczne wątpliwości interpretacyjne.

Jedną z takich niejasnych kwestii jest odliczanie dla celów CFC dywidendy wypłaconej z zagranicznej spółki kontrolowanej do polskiego podatnika. Przypomnijmy: polski podatnik ma co do zasady możliwość obniżenia podstawy opodatkowania zagranicznej spółki kontrolowanej o otrzymaną od tej spółki dywidendę.

Co istotne, polskie regulacje CFC nie wprowadziły żadnych obostrzeń, co do obniżania podstawy opodatkowania CFC o dywidendę wypłaconą przez tę spółkę polskiemu podatnikowi. W związku z tym, w moim przekonaniu odliczenie powinno być możliwe również w odniesieniu do dywidend pochodzących z zysków wypracowanych w poprzednich latach (tj. w latach wcześniejszych niż dany rok podatkowy, w którym wypracowany został dochód CFC), w szczególności w latach sprzed wejścia w życie polskich regulacji CFC.

Taką możliwość podatnicy dostrzegli już na etapie prac nad polskimi przepisami o CFC. Część z nich celowo nie wypłacała dywidendy w roku poprzedzającym rok wejścia w życie regulacji CFC, właśnie po to, aby kolejnym roku / kolejnych latach zminimalizować to dodatkowe obciążenie podatkowe.

Wygląda na to, że z takim podejściem nie zgadza się Minister Finansów, który w omawianej sprawie zdążył wydać już kilka interpretacji indywidualnych. Niemniej, stanowisko MF nie ma ugruntowania w obowiązujących przepisach. Zauważył to WSA we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 27 stycznia 2017 r. podkreślił, że podstawa opodatkowania z tytułu dochodów CFC może zostać obniżona o kwotę dywidendy (oraz ewentualnych zaliczek na dywidendę) otrzymanych przez spółkę w tym samym roku podatkowym, niezależnie od tego, w którym roku został wypracowany zysk spółki kontrolowanej wpływający na wysokość dywidendy bądź zaliczek na dywidendę – ustawodawca nie zawarł bowiem w tym zakresie szczególnych zastrzeżeń.

Liczymy na to, że powyższa linia orzecznicza utrzyma się na poziomie NSA.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.