Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują zaktualizowane przepisy o cenach transferowych. Zgodnie z nimi, w przypadku spełnienia określonych w UoCIT przesłanek, podmioty powiązane są zobowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji o charakterze jednorodnym. W związku z tym, podmioty powiązane mogą zadawać sobie pytanie czy wypłatę dywidendy do udziałowca (podmiotu powiązanego) należy traktować jako transakcję wymagającą przygotowania dokumentacji cen transferowych?

We wniosku o interpretację indywidualną dotyczącym obowiązków sprawozdawczych z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi, wnioskodawca zadał pytanie czy w związku z realizacją transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi po stronie wnioskodawcy wystąpi obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11a UoCIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z UoCIT pojęcie „transakcji kontrolowanej” oznacza działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań. Na tej podstawie wnioskodawca uznał, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku dokumentowaniu podlegają wyłącznie transakcje mające charakter gospodarczy. Należy mieć jednak na uwadze, że pojęcie „charakter gospodarczy” nie zostało zdefiniowane na potrzeby UoCIT, a tym samym może budzić wątpliwości interpretacyjne. Co do zasady, w ramach ww. ustawy określenie „gospodarczy” stosowane jest w kontekście pojęcia „działalności gospodarczej” tj. zorganizowanej działalności zarobkowej wykonywanej we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jednocześnie, przedmiotowa definicja charakteryzuje się następującymi elementami:

  • zorganizowanie, które należy rozumieć jako wykorzystanie konkretnych składników materialnych lub niematerialnych, które łącznie umożliwiają udział w obrocie gospodarczym;
  • zarobkowość rozumiana jako działalność zarobkowa prowadzona z zamiarem osiągnięcia zysków tj. osiągnięcia nadwyżki przychodów nad poniesionymi kosztami;
  • wykonywanie działalności we własnym imieniu, co oznacza, że podmiot organizujący taką działalność czyni to na swoją rzecz i jednocześnie ponosi odpowiedzialność za zaciągnięte w związku z tym zobowiązania;
  • charakter ciągły, który rozumiany jest jako powtarzalność, regularne występowanie i w szczególności trwanie danej aktywności.

Mając na uwadze powyższe, działalność statutowa nie spełnia przesłanki „charakteru gospodarczego” w ocenie stowarzyszenia. Ponadto, w celu potwierdzenia swojego stanowiska, wnioskodawca odwołał się do raportu z konsultacji publicznych do projektu ustawy zmieniającej UoPIT, UoCIT i niektórych innych ustaw w kontekście doprecyzowania zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji transakcji typu: darowizna, dotacja czy dywidenda, w którym Ministerstwo Finansów wskazało, iż przedstawione czynności nie podlegają co do zasady obowiązkowi dokumentacyjnemu na podstawie innych przepisów. Tym samym, w ocenie wnioskodawcy, należy przyjąć, że transakcje tego rodzaju zwolnione są z obowiązku dokumentacyjnego, ponieważ ze względu na swój "niegospodarczy charakter" nie wpisują się w definicję "transakcji kontrolowanej".

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2019 roku (sygn. 0111-KDIB2-3.4010.308.2019.2.KK) Dyrektor KIS potwierdził założenie wnioskodawcy, zgodnie z którym w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. dokumentowaniu podlegają transakcje kontrolowane, mające charakter gospodarczy. Tym samym potwierdził, że w przypadku darowizny, dotacji, dywidendy czy działalności statutowej, które nie spełniają kryterium zdarzeń o charakterze gospodarczym, podmioty powiązane nie są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.