Wraz z festiwalem wyborczych obietnic pojawiła się zapowiedź obniżenia stawek VAT, obowiązujących w Polsce od 2017 r.

Nie powinniśmy traktować tej obniżki jako czegoś nadzwyczajnego – wynika ona z przepisów w zakresie VAT i jest efektem wygaśnięcia okresu „ratunkowego” dla budżetu państwa. W 2011 r. podwyższono stawki VAT do obecnego poziomu (ze względu na kryzys gospodarczy i słabą sytuację sektora finansów publicznych), z założeniem powrotu do status quo w przeciągu kilku lat.

W tym kontekście pojawiają się trzy główne pytania:

  • czy VAT, stanowiący gros dochodów fiskalnych budżetu nie będzie jednak musiał zostać utrzymany na obecnym poziomie, żeby sfinansować realizację obiecanych w trakcie kampanii wyborczej przywilejów,
  • czy ewentualna obniżka stawki VAT będzie okazją do przeglądu i tzw. racjonalizacji stawek VAT (szczególnie w odniesieniu do obniżonych stawek VAT),
  • jak ewentualna obniżka stawek VAT wpłynie na biznes i jak biznes się do tej obniżki przygotuje (szczególnie biznes, dla którego wysokość VAT jest kluczowa z perspektywy rentowności jak np. gastronomia czy usługi finansowe).

W przeciągu najbliższego roku powinniśmy uzyskać odpowiedzi na te pytania. Jedno jest pewne – będzie ciekawie i nie będziemy się nudzić.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.