Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) wydał wyrok[1], w którym przyznał racje gminie w zakresie kwalifikacji wydatków na budowę drogi, jako związanych ze sprzedażą działek a tym samym czynnościami opodatkowanymi.

W złożonym wniosku o interpretację, gmina chciała potwierdzić stanowisko, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych na drogę wydatków.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ zauważył, że w przedmiotowej sprawie, podatek naliczony nie jest ściśle związany z czynnościami opodatkowanymi, a wręcz przeciwnie jest związany z czynnościom niepodlegającymi opodatkowaniu, wykonywanymi przez Gminę. Dyrektor KIS uzasadnił swoje stanowisko, wskazując, że przedmiotowa inwestycja (tj. droga) jest publiczną drogą gminną, a co za tym idzie, korzystać z niej mogą wszyscy, nie tylko właściciele przedmiotowych nieruchomości. W ten sposób inwestycja została uznana przez organ za związaną z zadaniami władczymi gminy, czyli działalnością niepodlegająca opodatkowaniu.

WSA nie zgodził się ze stanowiskiem Dyrektora KIS i przyznał rację gminie.

Sąd zwrócił uwagę, że warunkiem sprzedaży działek było doprowadzenie do nich drogi, co potwierdza związek przedmiotowej inwestycji z czynnościami opodatkowanymi. Ponadto sąd zauważył, że dopuszczalne jest, aby gmina działając jako jednostka samorządu terytorialnego i realizując cele wynikające z ustawy o samorządzie gminnym, była również traktowana jako podatnik VAT. Analizując sprawę, sąd doszedł do wniosku, że gmina działa w charakterze podatnika VAT, a biorąc pod uwagę fakt, że przedmiotowa inwestycja związana jest z czynnością podlegającą opodatkowaniu, to może ona skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków.

Bieżąca praktyka ukazuje, że zgodnie z zasadami logiki traktowanie niektórych działań jednostek samorządu terytorialnego za czynności opodatkowane i ustalenie ich związku z uzasadnionymi wydatkami, możliwe jest do potwierdzenia dopiero na etapie sądów administracyjnych. Niemniej jednak opisany powyżej wyrok daje możliwość argumentacji dla traktowania gmin jako podatników VAT a co za tym idzie do korzystania przez nie z przywilejów im przysługujących.


 

[1] Wyrok WSA z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. III SA/Wa 2040/16