102 tys. zatrudnionych obywateli Ukrainy

Wracamy z podsumowaniem statystyk dotyczących zatrudnienia obywateli Ukrainy na mocy rozwiązań ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zatrudnienie w Polsce znalazło 102 tys. obywateli Ukrainy.

Przypomnijmy, że na mocy specustawy zatrudnianie obywateli Ukrainy odbywa się na uproszczonych zasadach, tzn. nie jest wymagane uzyskania zezwolenia na prace lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Specustawa nakłada na pracodawcę jedynie obowiązek zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu cudzoziemca. Warto również podkreślić, że przepisy specustawy mają zastosowanie do wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od daty ich przyjazdu do Polski.

Połowa spośród 102 tys. osób zatrudnionych pracuje jako osoby wykonujące proste prace (49,4 tys.). Obywatele Ukrainy są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (14,2 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (10,7 tys.), operatorzy i monterzy maszyn (10 tys.), a także jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny personel średniego szczebla. Najwięcej z tych osób znalazło pracę w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

Z danych MRiPS wynika, że polski rynek pracy jest w stanie przyjąć ok. 400 tys. osób. W tym miejscu należy również podkreślić, iż obywatele Ukrainy są istotnym wsparciem dla wielu polskich sektorów działalności gospodarczej, takich jak transport, usługi czy produkcja.

Co ważne, rośnie też liczba zarejestrowanych firm przez obywateli Ukrainy. Zgodnie z przepisami specustawy obywatele Ukrainy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Jedynym wymogiem umożliwiającym rejestrację w CEIDG jest posiadanie numeru PESEL.