Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę obejmującą sygnalizowane przez nas zmiany w  zakresie dotychczasowych zasad zwrotu warszawskich nieruchomości właścicielom wywłaszczonym tzw. dekretem Bieruta.

Jak wskazywaliśmy uprzednio nowelizacja wprowadza nowe przesłanki rozpatrywania wniosków byłych właścicieli warszawskich nieruchomości, które są dla nich niekorzystne, bo rozszerzają podstawy prawne umożliwiające odmowę realizacji ich praw. Dodatkowo ustawa pozwala zakończyć prowadzone postępowanie, gdy nie można odnaleźć byłego właściciela. Może to nastąpić, gdy w ciągu sześciu miesięcy nikt się nie zgłosi lub pomimo zgłoszenia nie udowodni swoich praw w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Powyższe regulacje skutkujące pogorszeniem sytuacji byłych właścicieli, wzbudziły wątpliwości Prezydenta w zakresie ich zgodności z konstytucją.

Pozostałe wskazywane przez nas zmiany dające miastu Warszawie i Skarbowi Państwa prawo pierwokupu gruntu wobec roszczeń byłych właścicieli nieruchomości warszawskich nie zostały zakwestionowane przez Prezydenta.

Procedura legislacyjna zakłada, iż w przypadku gdy niezgodność z Konstytucją dotyczy poszczególnych przepisów ustawy, a Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z całą ustawą, Prezydent Rzeczypospolitej, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z Konstytucją albo zwraca ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.  

Jednocześnie Prezydent nie będzie mógł odmówić podpisania ustawy, w przypadku gdy Trybunał Konstytucyjny uzna ją za zgodną z Konstytucją.