W niespełna dwa tygodnie od dnia, w którym zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Prezydent w dniu 26 marca br. podpisał nowelizację tej ustawy.

Nowelizacja zdaje się być odpowiedzią na pojawiający się w praktyce problem przekraczania granicy z Polską przez obywateli Ukrainy w innych miejscach niż granica polsko-ukraińska.

Zniesienie wymogu bezpośredniości

Dotychczas, aby móc skorzystać z m.in. z ułatwionej procedury legalizacji pobytu oraz podjęcia zatrudnienia, obywatele Ukrainy musieli przybyć na terytorium Polski bezpośrednio
z terytorium Ukrainy. Zatem jeśli przekroczyli granicę Polski z terytorium np. Słowacji czy Czech, nie obejmowały ich regulacje ustawowe.

Wymóg bezpośredniości został zniesiony również w odniesieniu do małżonków obywateli Ukrainy nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

Skreślenie słowa „bezpośrednio”, oznacza, że teraz każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, będzie mógł skorzystać z pomocy przyznawanej na podstawie regulacji ustawowych, niezależnie od miejsca, w którym przekroczył granicę.

Dzień wjazdu nadal ma znaczenie

Warto podkreślić, że nadal będzie obowiązywała przesłanka, zgodnie z którą za legalny będzie można uznać pobyt obywatela Ukrainy, który wjechał na terytorium Polski w okresie od dnia 24 lutego br.

Zmiana w tym zakresie dotyczy zastąpienia słowa wjechał na przybył legalnie terytorium Polski.

Późniejsza rejestracja

Wymóg bezpośredniego wjazdu z terytorium Ukrainy zostanie również zniesiony wobec obywateli tego kraju, którzy nie zarejestrowali swojego pobytu podczas kontroli granicznej i postanowią złożyć wniosek o zarejestrowanie swojego pobytu nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Polski.

Czy czekają nas kolejne nowelizacje?

Na ten moment nie do końca wiadomo, czy ustawa będzie wymagała podejmowania dalszych działań, ze strony ustawodawcy – pojawiają się słuchy, że ustawa nadal będzie nowelizowana. Podobnie jak w niniejszym przypadku, być może problemy, które pojawią się podczas praktycznego stosowania ustawy, będą wymagały zastosowania dalszych zmian legislacyjnych.

Ulotka: Ułatwienia legalizacji pobytu i pracy dla obywateli Ukrainy >>