O

Wyrokiem z dnia 10 marca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy pozwalające osobom prawnym na żądanie przekształcenia przysługującego im prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności (sygn. akt K 29/13).

W konsekwencji zmieni się sytuacja tych wszystkich podmiotów, które zamierzały przekształcić prawo użytkowania we własność. Teraz z wnioskiem o dokonanie przekształcenia będą mogły wystąpić osoby fizyczne oraz tylko w pewnych sytuacjach osoby prawne, tj. np. będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego. Stanowi to istotne ograniczenie w stosunku do dotychczasowych przepisów.

Rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego wpłynie także na toczące się jak i zakończone postępowania o wydanie decyzji o przekształceniu. W pierwszym przypadku postępowania powinny zostać umorzone z uwagi na ich bezprzedmiotowość. W drugim istnieje ryzyko wzruszenia niektórych ostatecznych decyzji o przekształceniu.

Niezależnie od tego rozstrzygnięcia należy zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu pozostaje możliwość nabycia prawa własności nieruchomości przez użytkowników wieczystych na podstawie umowy sprzedaży zawartej z jednostką samorządu terytorialnego lub Skarbem Państwa. Sprzedaż taka może nastąpić w trybie bezprzetargowym, a cena jest zdyskontowana o wartość użytkowania wieczystego.