W obecnym porządku prawnym formy korzystania z cudzych nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem, nie sprzyjają inwestorom realizującym inwestycje gospodarcze. Mogła by to zmienić nowelizacja prawa cywilnego, wprowadzająca nową instytucję prawa w postaci tzw. własności warstwowej.

W obecnym porządku prawnym wszystkie budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane stanowią część składową nieruchomości gruntowej i nie mogą być przedmiotem innych praw rzeczowych. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest użytkowanie wieczyste. Zgodnie jednak z projektem założeń zmian Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw („Projekt”) miałoby się to zmienić.

Projekt wprowadza nowe ograniczone prawo rzeczowe – prawo zabudowy, które pozwoli na korzystanie z cudzego gruntu z jednoczesnym posiadaniem odrębnej własności budynków lub innych urządzeń trwale z gruntem związanych należących do innego podmiotu. Co istotne, dla nieruchomości będzie można określić kształt prawa zabudowy w taki sposób, żeby obejmowało ono np. inwestycje pod lub nad danym gruntem.

Dużym atutem planowanego prawa zabudowy jest to, że będzie można je ustanowić na każdym gruncie, a nie tylko gruncie publicznym, jak ma to miejsce obecnie przy użytkowaniu wieczystym.

Projekt, który został zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod koniec 2013 roku w dalszym ciągu przechodzi etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Z pewnością na jego realizację oczekuje PKP, które dzięki jego wprowadzeniu w życie, mogłoby pozyskiwać inwestorów, którzy realizowaliby inwestycje budowlane nad dworcami kolejowymi, podczas gdy PKP pozostało by właścicielem torów znajdujących się poniżej i samego dworca. Uprościłoby to inwestowanie na terenach należących do PKP i pozwoliło uniknąć skomplikowanych umów inwestycyjnych czy też zakładania z inwestorem spółek celowych.