W ramach programu Szybka Ścieżka przygotowano odrębne konkursy dla dużych firm oraz dla firm z sektora MŚP. Dla obu Ścieżek wnioski można składać w miesięcznych rundach do 30 grudnia br. do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżety obydwu konkursów to 1 mld PLN dla dużych firm oraz 750 mln PLN dla MŚP.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych dla MŚP to 2 mln PLN (5 mln PLN dla firm z woj. mazowieckiego). W przypadku dużych limit ten wynosi 12 mln PLN.

Dofinansowanie może wynieść od 25% do nawet 80% wartości kosztów kwalifikowanych, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prac planowanych w projekcie (badania przemysłowe lub prace rozwojowe).

Dofinansowanie udzielane będzie na opracowanie innowacji produktowej lub procesowej o poziomie innowacyjności na min. skalę krajową. Preferowane będą projekty charakteryzujące się najwyższym potencjałem innowacyjnym, opłacalnością wdrożenia, zapotrzebowaniem rynkowym na rezultaty prac B+R.

Przedsiębiorca aplikuje o dofinansowanie samodzielnie natomiast współpraca z innymi podmiotami, w tym jednostkami naukowymi, jest możliwa tylko w ramach podwykonawstwa, na komercyjnych zasadach, przy ograniczeniu zakresu podwykonawstwa do 50% wartości kosztów kwalifikowalnych.

Poza kosztami podwykonawstwa możliwe jest pozyskanie dofinansowania na wynagrodzenia personelu badawczego, koszty aparatury oraz wartości niematerialnych i prawnych, koszty operacyjne (surowce, odczynniki itp.) czy też koszty amortyzacji budynków i gruntów wykorzystywanych na potrzeby realizacji projektu.

Aby przybliżyć Państwu zasady obydwu konkursów, zapraszamy do obejrzenia videoblogów, w których Anna Zaleska, Senior Manager, Crido Taxand prezentuje najważniejsze informacje.

Zobacz video - Dotacje na innowacje