Jedna z trafniejszych definicji innowacji mówi o tym, że można tak nazwać pomysł, który udało się efektywnie skomercjalizować. Często jednak ten ostatni krok prowadzący od działającego rozwiązania do sukcesu biznesowego okazuje się krokiem najtrudniejszym w całym procesie tworzenia innowacji. Jedna z rekomendacji na krzywej rozwoju produktu we wczesnym etapie (szczególnie przydatna startup’om), która może być pomocna w wykonaniu tego ostatniego kroku, to znalezienie dla swojego rozwiązania niszy rynkowej, gdzie jego unikalne cechy (funkcje, parametry) są kluczowe i wyjątkowo cenne dla nabywców.

Podążaj za pieniędzmi

W podobnej sytuacji znalazł się w pewnym momencie zespół CRIDO R&D – mając w zasobach kilka ciekawych technologii, szukaliśmy dla nich nowych zastosowań, pamiętając jednocześnie, że nasze produkty najszybciej i najefektywniej rozwijają się w bogatych gałęziach przemysłu. Jedną z takich dziedzin są technologie medyczne - w ostatniej dekadzie fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości znalazły szerokie zastosowanie w medycynie i są wykorzystywane do diagnostyki i terapii, na przykład nieinwazyjnej korekcji stanu funkcjonalnego ludzkiego ciała.

Patrząc na potrzeby odbiorców z tego sektora zauważyliśmy, że m.in. poszukują oni sposobów precyzyjnego generowania i dostarczania do organizmu promieniowania elektromagnetycznego bardzo wysokich częstotliwości (EHF - Extremely High Frequency). Ponieważ dysponowaliśmy już pewnymi rozwiązaniami w tym zakresie, postanowiliśmy dodatkowo przeanalizować i wykorzystać dostępne nam pozostałe zasoby i narzędzia rozwoju innowacji. Udało nam się w ten sposób zaprojektować generator oparty o dedykowane diody Gunna, które zwykle były pomijane przy tego typu zastosowaniach.

Wyjątkowa konstrukcja

Nowemu opracowaniu przyświecała chęć zwiększenia wydajności, miniaturyzacji, podwyższenia częstotliwości pracy i redukcji działań niepożądanych. Nasza niskoprądowa dioda Gunna pracująca w zakresie 45-53GHz lub 56-65GHz oparta jest na kryształach Arsenku Galu (GaAs). Jej uproszczona budowa z usprawnionym rozpraszaniem ciepła była możliwa do osiągnięcia m.in. dzięki wykorzystaniu procesów produkcyjnych, bazujących na galwanoplastyce. Dodatkowo umożliwiło to znaczne zmniejszenie grubości podstawy kryształu, co z kolei zaowocowało stabilizacją parametrów, zwiększeniem wytrzymałości, niezawodnością i małą ilością odpadów z produkowanych diod. Stabilizację pracy osiągnęliśmy natomiast poprzez maksymalnie możliwe zmniejszenie parametrów reaktywnych elementów diody, z kolei zmniejszenie zapotrzebowania na prąd i redukcję zbędnego promieniowania, poprzez zastosowanie rubinowych płaszczy (zamiast ceramicznych) oraz zmniejszenie średnicy kontaktu katody.

Udało nam się także poprawić wydajność i stabilność częstotliwości – to dzięki stworzeniu swoistej bariery na katodzie diody, która to bariera ogranicza przepływ elektronów do obszaru aktywnego diody i zapewnia dodatkową energię dla przejścia elektronów do bocznej doliny pasma przewodnictwa.

Podsumowując - wykorzystaliśmy istniejące już rozwiązanie, ale zaadaptowaliśmy je do ścisłych potrzeb konkretnej grupy docelowej. Innymi słowy uplasowaliśmy rozwiązanie w niszy rynkowej, dając mu niejako drugie życie.

Nowe możliwości na wyciągnięcie ręki

Zachęcamy do odważnego szukania rozwoju biznesu we współpracy z technicznymi uczelniami wyższymi i ich komórkami specjalizującymi się w powiązanej dziedzinie techniki. Przewaga konkurencyjna prędzej czy później wymagać będzie przewagi technologicznej, która z kolei często czeka na Politechnikach na polskie firmy. Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujecie Państwo pomocy, z chęcią znajdziemy odpowiednie zespoły z naszej sieci kontaktów i zaproponujemy odpowiednie technologie oraz projekty pomocne przy codziennej i przyszłej praktyce biznesu.


Czytaj więcej: