Nieuchronnie nadchodzi zakończenie polityki spójności finansowanej w perspektywie 2014-2020, co jest równoznaczne z zakończeniem realizacji wszystkich projektów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ostatni dzień kwalifikowalności wydatków to 31 grudnia 2023 r. Czy w jakikolwiek sposób Beneficjenci są w stanie przyśpieszyć zatwierdzenie wniosku o płatność końcową i wypłatę ostatniej transzy dofinansowania? Czy już teraz można podjąć działania, które po pierwsze zminimalizują obciążenie związane z obowiązkami dot. zakończenia projektu, a po drugie pozwolą na jego sprawne zamknięcie?

Ostatni dzień kwalifikowalności wydatków dla większości projektów POIR przypada na ostatni dzień tego roku. Niewiele czasu, dlatego już teraz warto zastanowić się, czy zostały wypełnione wszystkie obowiązki wynikające z umowy o dofinansowanie.

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować czy wszystkie odstępstwa od wniosku o dofinansowanie zostały zgłoszone do Instytucji Pośredniczącej, czy na wszystkie wnioski o zmianę jest zgoda i czy wszystkie przesunięcia kosztowe zostały zaimplementowane w systemie SL2014, tym samym czy w projekcie jest zaktualizowany budżet.

Warto sprawdzić, czy zostały złożone do Instytucji wszystkie wymagane raporty okresowe i czy zostały one przyjęte bez zastrzeżeń. W przypadku uwag do raportu należy zweryfikować, czy zostały one wdrożone zgodnie z zaleceniami Instytucji. O ile w projekcie realizowane było zadanie dotyczące prac przedwdrożeniowych to czy złożony został raport z prac badawczo rozwojowych, o którym Beneficjenci bardzo często zapominają.

Jeżeli Beneficjent był zobligowany wykonać audyt zewnętrzny projektu bądź w trakcie realizacji projektu przeprowadzona została kontrola planowa lub doraźna, należy sprawdzić czy w raporcie z audytu lub informacji pokontrolnej nie znajdują się zastrzeżenia, które należało zrealizować.

Poza weryfikacją dokumentacji projektowej i sprawdzeniem, czy została ona odpowiednio zarchiwizowana i zawiera właściwą ścieżkę audytu, warto także przeanalizować, czy Beneficjent zrealizował obowiązek promocyjno-informacyjny.

W ostatni dzień kwalifikowalności wydatków należy przedłożyć do Instytucji informację końcową i wniosek o płatność końcową. Tworząc informację końcową należy zwrócić szczególną uwagę na to czy wskaźniki i kamienie milowe zostały zrealizowane w 100%. Wniosek o płatność końcową wypełniamy z należytą starannością, szczególną uwagę zwracając na ewentualne przekroczenia budżetowe widniejące w ostatniej zakładce dot. podsumowania wydatków w systemie SL2014.

Kolejnym istotnym elementem, który na pewno przyspieszy weryfikację wniosku o płatność końcową, jest analiza środków wymaganych do zwrotu. Jeżeli w dokumentacji projektowej znajduje się wezwanie do zwrotu środków przesłane przez Instytucje, lub Beneficjent zgłaszał autokorektę wydatków, to należy sprawdzić, czy zostały dokonane zwroty środków wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych. W przypadku otrzymania premii za szerokie rozpowszechnianie wyników projektu, Beneficjent kończąc jego realizację powinien zastanowić się, czy w dalszym ciągu będzie realizował ten warunek, w przeciwnym razie należy zwrócić do Instytucji dofinansowanie wynikające z otrzymanej premii.

Poruszone powyżej kwestie to tylko niewielka część, na jaką należy zwrócić uwagę. Warto też zaznaczyć, że pozytywna ocena informacji końcowej i zatwierdzony wniosek o płatność końcową nie oznacza końca przygody z POIR. Przed Beneficjentami jeszcze trwałość projektu i obowiązki z niej wynikające.

Serdecznie zachęcam do współpracy z Zespołem Rozliczeń w CRIDO. Pomożemy w sprawnym zakończeniu realizacji projektu, zweryfikujemy czy wszystkie obowiązki wynikające z umowy zostały zrealizowane i bez nadmiernego obciążania Państwa czasu — wspólnie zamkniemy Wasz projekt.


Zobacz film: Zakupy w projektach w perspektywie finansowej 2021-2027 – zasada konkurencyjności

Film przybliża kwestie zakupów w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 2027. Nowa perspektywa, która obowiązuje nas od listopada 2022, określa bowiem nowe zasady odnoszące się do procesu zakupowego i zasady konkurencyjności. Niezmienne dla tej perspektywy pozostają zapisy odnośnie zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Co się zmienia? Jak powinien wyglądać proces zakupowy? Zapraszamy.