Wyjątkowa okazja dla przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe w obszarze biomedycznym i farmaceutycznym. 19 lipca 2024 r. Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Chodzi o Inwestycję D3.1.1 Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Ma on na celu wsparcie badań w zakresie bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości. Ostateczny termin na złożenie wniosku o dofinansowanie upływa 19 września 2024 roku.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Konkurs ABM – rozliczanie zakupów z dotacjami

 

Zapraszamy na kolejny film z cyklu dotyczącego rozliczeń kosztów w ramach projektów dofinansowanych ze środków krajowych i unijnych. Tym razem omawiamy zasady rozliczania projektów dofinansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych.


Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie na realizację badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w obszarze rozwoju produktów leczniczych, innowacyjnych co najmniej w skali przedsiębiorstwa. Projekty mogą być kolejnym etapem wcześniej prowadzonych i zakończonych przedsięwzięć. W przypadku pozytywnych wyników w bieżącym projekcie, możliwa będzie ich kontynuacja ze wsparciem środków publicznych w ramach innych konkursów lub finansowanie ze środków prywatnych.

Szeroki zakres konkursu

Projekt musi wpisywać się w co najmniej jedno z działań szczegółowych w ramach obszarów priorytetowych Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031, które obejmują prace badawczo-rozwojowe nad:

  • rozwiązaniami w obszarze produktów leczniczych opartych na kwasach nukleinowych,
  • rozwiązaniami w obszarze produktów leczniczych opartych na terapii komórkowej i produktach białkowych,
  • innowacyjnymi rozwiązaniami będącymi po fazie badań podstawowych, odpowiadającymi na potrzeby zdrowotne kraju,
  • nowatorskimi rozwiązaniami lekowymi w fazie badawczo-rozwojowej, mającymi na celu wzmocnienie polskiego sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego,
  • innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze nowych postaci farmaceutycznych, substancji aktywnych dopuszczonych do obrotu oraz leków biopodobnych.

Projekty mogą trwać od 12 do 18 miesięcy.

Ostateczny termin zakończenia ich realizacji to 31 marca 2026 roku.

Kto może aplikować

Uprawnione do udziału w konkursie są przedsiębiorstwa zarejestrowane w KRS, które:

  • prowadzą działalność przez co najmniej trzy pełne lata obrotowe (za które złożyły sprawozdania finansowe),
  • prowadzą działalność B+R, co musi być potwierdzone wpisem do KRS przynajmniej od roku lub zrealizowały przynajmniej dwa projekty B+R w obszarze biomedycznym.

Projekty mogą być również realizowane w ramach konsorcjum składającego się z maksymalnie czterech podmiotów, z czego minimum jednym jest jednostka naukowa. Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorca.

Wielkość dofinansowania

Dofinansowanie pojedynczego projektu w ramach konkursu może wynieść od 2 do 12 mln złotych. Jeden podmiot może uczestniczyć w maksymalnie 3 projektach, tym samym będąc stroną maksymalnie 3 wniosków.

  • Poziom dofinansowania dla przedsiębiorstw uzależniony jest od wielkości danego podmiotu oraz charakteru prowadzonych prac i może wynieść od 25% do 80% kosztów kwalifikowanych.
  • Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych wynosi 100% kosztów kwalifikowanych.

Uproszczony katalog kosztów kwalifikowanych

Wydatki bezpośrednie w ramach kosztów kwalifikowanych obejmują wyłącznie trzy kategorie:

  1. Wynagrodzenia zespołu badawczego,
  2. Amortyzację środków trwałych,
  3. Usługi zewnętrzne (maksymalnie 60% sumy wydatków związanych z wynagrodzeniami i amortyzacją).

Dodatkowo w budżecie projektu należy uwzględnić ryczałt kosztów pośrednich i operacyjnych obejmujących m.in.:

  1. Wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w zarządzanie projektem i czynności administracyjne,
  2. Opłaty za energię cieplną, gazową i wodę, opłaty za odprowadzanie ścieków,
  3. Koszty biurowo-administracyjne, w tym usług pocztowych, telefonicznych, zakupu materiałów biurowych,
  4. Zakup materiałów niezbędnych do badań (surowce, półprodukty, odczynniki),
  5. Koszty elementów niezbędnych do budowy prototypu / instalacji pilotażowej,
  6. Koszty audytu, działań informacyjno-promocyjnych,
  7. Koszty obowiązkowych opłat związanych z dopuszczeniem do badań,
  8. Wynajem powierzchni laboratoryjnej.

Maksymalna wysokość ryczałtu to 20% sumy kosztów bezpośrednich.

Co będzie premiowane

Podczas oceny wniosków premiowane będą projekty, które:

  • zakładają wdrożenie wyników badań w ciągu pięciu lat od zakończenia projektu, we własnej działalności gospodarczej na terenie Polski;
  • są kontynuacją wcześniej prowadzonych i zakończonych projektów, a Wnioskodawca przedstawi szczegółowo wcześniej uzyskane wyniki. Większą premię mogą uzyskać projekty obejmujące prace rozwojowe;
  • dotyczą produktów leczniczych opartych na kwasach nukleinowych lub terapii komórkowej i produktach białkowych;
  • wykazują innowacyjność co najmniej w skali Polski.

Komentarz eksperta

Konkurs 2024/ABM/05/KPO to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na realizację innowacyjnych projektów w dziedzinie biomedycyny, które mogą przynieść korzyści nie tylko finansowe, ale i społeczne.

  • Jest to pierwszy od dłuższego czasu konkurs, w którym projekty farmaceutyczne i biotechnologiczne będą mogły konkurować o publiczne finansowanie na równych zasadach.
  • Dużym ukłonem w kierunku wnioskodawców jest możliwość finansowania części większego projektu. Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy koniecznością wpisania się w wąskie ramy czasowe KPO, a realiami branży farmaceutycznej, w której rozwój produktu trwa kilkanaście lat.
  • Projekty, które zakładają szybkie wdrożenie na rynek, szczególnie na terenie Polski, mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania. ABM stawia na projekty, które są na zaawansowanym etapie i mają już za sobą fazę badań podstawowych.
  • Chociaż nowa struktura kosztów może być prostsza do rozliczenia, to jednak brak uwzględnienia kosztów operacyjnych, takich jak zakup materiałów czy wynajem powierzchni laboratoryjnej w kosztach bezpośrednich projektu, może stanowić wyzwanie przy planowaniu budżetu projektu.