W pierwszej połowie obecnej perspektywy UE przedsiębiorcy zmagali się z nowymi zasadami konkursów. Pozyskując doświadczenie w ubieganiu się o dofinansowanie innowacyjnych projektów, niejednokrotnie musieli zmierzyć się z porażką, przynajmniej w pierwszych rozdaniach. Są jednak przykłady zarówno firm, jak i całych branż, które od początku sobie dobrze radzą. Wykazują zarówno dużą aktywność pod względem „generowania” innowacyjnych projektów, jak i są w stanie skutecznie pozyskać środki na prace B+R czy inwestycje w tym obszarze. Do tego dochodzi kwestia „uprzywilejowania” niektórych branż, którym poświęcone są specjalne programy sektorowe. Ich konstrukcja bazuje na analizie potrzeby danej branży, co przekłada się na wyższy wskaźnik sukcesu pozyskania dofinansowania właśnie w ramach tych programów (np. Innomoto).

Powyższe wnioski bazują na analizie działań i poddziałań POIR, w których wsparcie skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców i w których to firmy są inicjatorami projektów. Pełna analiza została zaprezentowana w raporcie przygotowanym przez ekspertów Crido Taxand pt. „Wsparcie działalności B+R+I w Polsce – analiza wyników konkursów dla przedsiębiorców przeprowadzonych w latach 2015-2016”.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną poświęconą wnioskom z raportu, na której można pobrać pełną wersję raportu - raport.dotacjenainnowacje.taxand.pl.

 

infografika raport B+R+I

>>Wsparcie B+R i innowacji trudne, ale nie dla wszystkich - Informacja prasowa