Czym jest status odbiorcy przemysłowego?

Status odbiorcy przemysłowego jest przyznawany przez Urząd Regulacji Energetyki przedsiębiorcom, którzy spełniają określone kryteria dotyczące zużycia energii elektrycznej na własne potrzeby. Status ten daje prawo do skorzystania z ulg w opłatach związanych z systemem wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) i kogeneracji. Ulgi te mogą znacznie obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Mrożenie cen energii (Crido Show)

Polecamy ciekawą rozmowę ekspertów CRIDO działających w branży energetycznej na temat regulacji dotyczących mrożenia cen energii elektrycznej. Kwestie związane z dostawami energii bowiem zawsze były, są i pewnie będą kluczowe zarówno dla biznesu jak i dla gospodarstw domowych. Warto posłuchać! Zapraszamy.


Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o OZE?

Projekt nowelizacji ustawy o OZE, który został przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przewiduje kilka istotnych zmian w zakresie statusu odbiorcy przemysłowego. Najważniejsze z nich to:

  • Podniesienie poziomu ulgi z 20% (lub 40% lub 85% - co zależało wówczas od poziomu współczynnika zużycia energii) do 85% lub 75% w zależności od kodu PKD przeważającej działalności przedsiębiorstwa i poziomu ryzyka ucieczki emisji.
  • Uniezależnienie poziomu ulgi od wielkości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej na własne potrzeby.
  • Poszerzenie grupy przedsiębiorców mogących ubiegać się o uzyskanie statusu o nowe kody PKD, obejmujące m.in. branżę spożywczą, ceramiczną, tekstylną, drzewną, papierniczą, farmaceutyczną, elektryczną, chemiczną, hutniczą, metalurgiczną czy przetwarzania surowców naturalnych.

Jak ubiegać się o status odbiorcy przemysłowego?

Aby ubiegać się o status odbiorcy przemysłowego, należy złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki, zawierający niezbędne dane m.in. wyliczenia wskaźnika intensywności zużycia energii elektrycznej czy też możliwej do uzyskania pomocy publicznej. Według nowych zasad wniosek należy złożyć do 31 października roku poprzedzającego rok, w którym przedsiębiorca chce skorzystać z ulg. Status odbiorcy przemysłowego jest przyznawany na jeden rok kalendarzowy i może być przedłużany na kolejne lata, pod warunkiem złożenia nowego wniosku.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu statusu odbiorcy przemysłowego?

Uzyskanie statusu odbiorcy przemysłowego wymaga spełnienia wymogów formalnych, przeprowadzenia odpowiednich kalkulacji i przygotowania wniosku, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia doradczego. CRIDO oferuje usługę obejmującą m.in. analizę kwalifikowalności podmiotu, obliczenie wartości możliwej do otrzymania pomocy publicznej, wsparcie w przygotowaniu wymaganych dokumentów, komunikację z Urzędem Regulacji Energetyki oraz pomoc w wypełnianiu obowiązków określonych w ustawie o OZE.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: Martyną Hofman (martyna.hofman@crido.pl) lub Magdaleną Zawadzką (magdalena.zawadzka@crido.pl).