Od 9 lipca do 10 września br. trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych mających na celu wsparcie wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dofinansowanie skierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz klastrów energii zrzeszających MŚP.

W przypadku klastrów energii podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o dofinansowanie i mogącym ubiegać się o podpisanie umowy jest podmiot reprezentujący klaster energii, na mocy zawartego porozumienia. Porozumienie określa prawa i obowiązki członków, zasady przekazywania środków (kopia porozumienia stanowi załącznik do wniosku).

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Projekt dofinansowany – o czym należy pamiętać

Projekt dofinansowany ze środków unijnych lub krajowych to nie tylko otrzymane świadczenie pieniężne, ale również obowiązki beneficjenta dotyczące sposobu realizacji i dokumentacji projektu. Zapraszamy na film.


Na jakim obszarze można otrzymać wsparcie

Dofinansowanie wybranych w ramach naboru projektów będzie pochodziło ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST), w tym przypadku na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku, dlatego jego przeznaczenie ograniczone będzie do projektów zlokalizowanych na terenie subregionu wałbrzyskiego obejmującego Wałbrzych oraz powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, wykazujących największą zależność społeczno-ekonomiczną od eksploatacji paliw kopalnych i procesów wysokoemisyjnych.

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie

Trwający nabór dotyczy inwestycji w alternatywne źródła energii wytwarzające energię elektryczną i/lub cieplną z odnawialnych źródeł energii z wyłączeniem energii odnawialnej: wodnej i wiatrowej.

Elementami uzupełniającymi projektu mogą być (łącznie do 49% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych):

– budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystujących energię z danego źródła energii odnawialnej/magazynu energii;

– budowa magazynów energii, w tym dla stacji ładowania (tylko na potrzeby OZE i o pojemności dostosowanej do instalacji OZE/ adekwatnych pod względem parametrów technicznych do ich możliwości produkcji energii);

– budowa, rozbudowa lub przebudowa sieci wewnętrznych obsługujących stację OZE w projekcie; w tym wewnątrz klastrów energii.

Projekt może zawierać jeden, kilka lub wszystkie ww. elementy uzupełniające. Projekty, w których przewidziano urządzenia do magazynowania energii elektrycznej i/lub cieplnej muszą spełniać warunek, w którym część związana z magazynowaniem odbiera co najmniej 75% energii z bezpośrednio podłączonej instalacji wytwarzania energii z OZE w skali roku.

Wymagane dokumenty

Jeśli dla całego zakresu projektu lub jego części wymagana jest koncesja na produkcję energii elektrycznej lub cieplnej, Wnioskodawca powinien posiadać:

  • koncesję/zmianę warunków koncesji lub
  • promesę koncesji/promesę zmiany koncesji

wydane najpóźniej na moment składania pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie.

W przypadku braku ww. dokumentów wnioskodawca musi przedłożyć wniosek złożony do Prezesa URE o wydanie:

  • koncesji/zmiany warunków koncesji lub
  • promesy koncesji/promesy zmiany koncesji/ zmiany promesy koncesji

wraz z potwierdzeniem jego przyjęcia przez URE najpóźniej na moment składania pierwszej wersji wniosku o dofinansowanie.

Uzyskanie koncesji/zmiany warunków koncesji musi nastąpić najpóźniej do momentu złożenia wniosku o płatność końcową (jeśli te dokumenty nie zostały dołączone do wniosku o dofinasowanie).

Wartość dotacji i okres realizacji projektów

Wartość kosztów kwalifikowalnych powinna mieścić się w przedziale od 500 tys. zł do 5 mln zł. Najpóźniejszy dopuszczalny termin zakończenia realizacji projektu to 30 października 2026 r.

Wielkość wsparcia zależy od wielkości przedsiębiorstwa i elementów uzupełniających uwzględnionych w inwestycji. Średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać dotację w wysokości od 40 do 55%, zaś mikro i małe przedsiębiorstwa od 50 do 65% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Zakończenie naboru zaplanowane jest na 10 września br. Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu omówienia pomysłów na projekt.

Kolejna szansa na dofinansowanie dla projektów MŚP z subregionu wałbrzyskiego powinna pojawić się w IV kwartale br. W okresie 20.12.2024 – 30.01.2025 zaplanowany został nabór na inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji.