W niedawnym wyroku o sygn. I SA/Rz 712/23, WSA w Rzeszowie wypowiedział się na temat opodatkowania WHT płatności z tytułu dostępu do chmury internetowej.

Sprawa dotyczyła polskiej spółki z branży IT, która nabyła od podmiotu z siedzibą na terenie Irlandii usługi przechowywania i gromadzenia danych, aplikacji i innych zbiorów informatycznych zlokalizowanych na udostępnionej wirtualnie przestrzeni serwera (przechowywanie danych w chmurze internetowej). Usługi nie były powiązane z nabyciem żadnej licencji od podmiotu irlandzkiego. Przechowywane dane nie były też przedmiotem przetwarzania, czy modyfikacji ze strony usługodawcy.

Spółka spytała w ramach interpretacji indywidualnej, czy dokonywane płatności powinny podlegać pod podatek u źródła. Organ zajął negatywne stanowisko i uznał, że nabywane usługi zaliczają się do jednej z kategorii płatności podlegających opodatkowaniu WHT w Polsce, czyli opłat z tytułu użytkowania urządzenia przemysłowego. W ocenie organu podatkowego, serwer komputerowy powinien być traktowany jako urządzenie przemysłowe i tym samym opłaty za korzystanie z części wirtualnej przestrzeni dyskowej powinny być traktowane jako opłaty z tytułu użytkowania urządzenia przemysłowego. Przyjęcie takiego podejścia nałożyłoby jednak na polską spółkę określone obowiązki. Co prawda istniałaby możliwość zwolnienia takiego przychodu z opodatkowania w Polsce na bazie polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, niemniej polski podmiot byłby zobowiązany do zweryfikowania kontrahenta z należytą starannością oraz zebrania jego certyfikatu rezydencji.

Sąd nie zgodził się z podejściem organu i uznał, że aby móc mówić o urządzeniu przemysłowym wymagane jest powiązanie takiego urządzenia z procesem produkcji. Serwer komputerowy takiego powiązania w analizowanej sprawie nie wykazuje, w związku z czym należy uznać, że wypłaty dokonywane przez polską spółkę nie powinny w ogóle podlegać pod WHT.

Wyrok wpisuje się w ostatnią, pozytywną dla podatników linię orzeczniczą. W temacie wypowiedział się też NSA w wyrokach o sygn. II FSK 2382/20 oraz II FSK 2089/20 z 2023 r., w których zaprezentował podobne podejście.

W związku z omawianym wyrokiem, warto pamiętać, że przypadku dokonywania płatności z tytułu szeroko rozumianych usług IT, kluczowa jest dokładna analiza przedmiotu wypłaty oraz postanowień umownych będących ich podstawą. Skutki w WHT mogą się znacznie różnić w przypadku różnych typów płatności (usług software as a service „SaaS”, czy chmury obliczeniowej, w ramach której dochodzi do przetwarzania danych).

Sygnatura wyroku: I SA/Rz 712/23 (na chwilę obecną dostepne jest jedynie uzasadnienie ustne).


Zobacz film: Usługi informatyczne – podatek u źródła (WHT)

Podatek u źródła (WHT) i usługi IT to dwa ważne aspekty polskiej rzeczywistości biznesowej. Nabywanie usług IT dotyczy bowiem większości organizacji. Zapraszamy na film, który przybliża to zagadnienie.