W piątek, 26 stycznia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat ws. zawieszenia udziału w programie Poland. Business Harbour - „w ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Program Poland Business Harbour nie spełnił pokładanych w nim nadziei”.

Udział MSZ w Programie Poland. Business Harbour został zawieszony do czasu przyjęcia rozwiązań gwarantujących właściwą weryfikację firm i cudzoziemców będących jego beneficjentami.

Program stał się szansą i pomógł dużej ilości cudzoziemców uzyskać wizy PBH i relokować się do Polski, lecz podobno to sami posiadacze PBH spowodowali „klęskę” programu.

Dlaczego?

Dopytaliśmy PAIH, MSZ i KGSG o liczby, żeby porównać liczbę rekomendacji, wydanych wiz oraz faktycznej liczby osób, które wjechały do Polski na jego podstawie.

Liczba rekomendacji PAIH do uzyskania wiz PBH wydana od początku istnienia Programu do 13.09.2023 r. to 83 228 (łącznie: dla pracowników i członków ich rodzin).

Prawie 60% rekomendacji z tej liczby wydanych zostało dla pracowników i podwykonawców w związku z planowanym zatrudnieniem w projekcie inwestycyjnym, a 77% dla osób mogących potencjalnie zasilić polski rynek pracy (ww. i ich małżonkowie).

Dane dotyczą zarówno wniosków o pierwsze, jak i kolejne wizy PBH (po spełnieniu określonych kryteriów). Główną grupę beneficjentów wśród osób wnioskujących o wizę stanowią Białorusini, rozszerzenie Programu nie zmieniło znacząco udziału przedstawicieli innych krajów.

 

 

Ww. dane dotyczą jedynie ścieżki dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, prowadzonej przez PAIH. W Programie istnieje także ścieżka dla indywidualnych specjalistów IT i dla start-upów (źródło: Expert PAIH).

Według danych w ciągu trzech lat polski MSZ wydał 93 512 wiz „PBH”, gdzie od 2020 r. do listopada 2023 do Polski wjechało zaledwie ok. 13,5 tys. cudzoziemców (źródło: Rzeczpospolita). Czyli ponad 80 tysięcy osób uzyskało wizę, ale nie skorzystało z niej.

Jeszcze w I połowie ubiegłego roku w jego ramach wydano 15,1 tys. wiz. W II połowie roku ta liczba zmalała już do 6,5 tys., z czego w III kw. wyniosła 4,8 tys., a w IV kw. 1,6 tys. – (źródło: MSZ; DGP)

Co dalej?

Cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w sektorze IT w Polsce mogą nadal aplikować o wizy na zasadach ogólnych, i – w przypadku spełnienia wszystkich wymogów – uzyskać wizę uprawniającą do wykonywania pracy na terytorium RP.

Niezależnie od powyższego, MSZ rozpocznie prace nad usprawnieniem procedur wizowych dla przedstawicieli sektora gospodarczego, zwłaszcza w najbardziej pożądanych przez polską gospodarkę branżach – czytamy w komunikacie.


Zobacz film: Zezwolenie na pobyt czasowy – know how

Film zalecany zarówno dla osób, które planują krótkotrwały pobyt w Polsce, jak i dla firm zainteresowanych zatrudnieniem takich jednostek. Dzięki naszemu filmowi cały proces stanie się bardziej przejrzysty i łatwiejszy do zrealizowania.