W dniu 3 kwietnia 2024 r. upływa termin na zawarcie umowy CSIRE z Operatorem Informacji Rynku Energii (OIRE). Do pełnienia funkcji OIRE zostały wyznaczone Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE).

Czym jest CSIRE?

CSIRE, czyli Centralny System Informacji Rynku Energii, będzie scentralizowanym systemem informatycznym, służącym do gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących polskiego rynku energii. Jest to rozwiązanie przełomowe i mające ogromne znaczenie dla usprawnienia i wdrożenia szeregu procesów oraz nowych rozwiązań w elektroenergetyce. System CSIRE dla energetyki będzie tym, czym system eliksir dla bankowości lub system wymiany danych i komunikatów dla operatorów telekomunikacyjnych.

W CSIRE zebrane będą wszystkie informacje techniczne i handlowe, niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej. Dane pomiarowe będą przekazywane w czasie rzeczywistym. Zatem użytkownicy systemu będą mogli skorzystać z nowych produktów i rozwiązań, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Nowe narzędzie posłuży do wprowadzenia porównywarki ofert, umowy z ceną dynamiczną oraz umożliwienia odbiorcom zmiany sprzedawcy w 24 godziny. Umożliwi także rozwój wirtualnych elektrowni, które w uproszczeniu można nazwać zbiorem wspólnie zarządzanych, zdecentralizowanych źródeł OZE, magazynów oraz odbiorców, koordynowanych za pomocą wspólnego systemu.

Wdrożenie CSIRE jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań dla energetyki w ostatnich latach. Jego uruchomienie przez OIRE powinno nastąpić do dnia 1.07.2025 r.

Dostęp do zgromadzonych danych

Dane zgromadzone w systemie są istotą i największą wartością nowych rozwiązań. Na pewno wyzwaniem będzie ich odpowiednie pozyskanie od poszczególnych uczestników rynku, a także zapewnienie bezpieczeństwa i należytego poziomu ochrony zgromadzonych danych. Nowy system posłuży jednak wszystkim uczestnikom rynku energii. Dostęp do informacji zapewniony zostanie dla wszystkich na obiektywnych, przejrzystych i równoprawnych zasadach.

Na jego wprowadzeniu skorzystają zatem wszyscy – konsumenci i inni odbiorcy energii, wytwórcy, sprzedawcy, ale także operatorzy.

Podmioty zobowiązane do zawarcia umowy CSIRE

Aby zapewnić funkcjonowanie systemu, konieczna jest współpraca poszczególnych użytkowników i zapewnienie, że wszystkie dane będą rzetelnie przekazane w odpowiednim czasie. Dlatego ustawowy obowiązek zawarcia umowy CSIRE z OIRE obejmuje:

  • operatorów,
  • sprzedawców – spółki obrotu, ale również wytwórców,
  • podmioty odpowiedzialne za bilansowanie (POB),
  • inne podmioty realizujące procesy rynku energii lub wymieniające informacje rynku energii za pośrednictwem CSIRE.

Procedura zawarcia umowy

Umowa zawierana jest na czas nieokreślony w oparciu o wzorzec umowny, udostępniany przez OIRE. Zawarcie umowy poprzedza złożenie wniosku w formie elektronicznej. Samo zawarcie umowy jest bezkosztowe.

Umowa musi być zawarta do dnia 3.04.2024 r. To oznacza, że wniosek do OIRE powinien być złożony z odpowiednim wyprzedzeniem.

Sankcje za brak zawarcia umowy w terminie

Prawo energetyczne przewiduje sankcje za brak zawarcia umowy CSIRE przez podmioty zobowiązane. Kto nie zawrze umowy podlega karze pieniężnej od 10 000 zł do 500 000 zł, wymierzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.


Zobacz film: Mrożenie cen energii

Film polecamy wszystkim, którzy odpowiadają za zarządzanie firmami. Zawarte w filmie informacje rzucają światło na temat korzyści płynących z zastosowania strategii mrożenia cen energii. Kwestia kosztów w każdej sferze działalności biznesowej wymaga szczególnej uwagi, dlatego zalecamy bieżące monitorowanie zmian w regulacjach dotyczących tego obszaru.