Nowa perspektywa finansowa na lata 2021 – 2027 i Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki daje możliwość pozyskania wsparcia finansowego z Unii Europejskiej dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W jaki sposób nowe założenia programowe, w tym te dotyczące wypłaty środków w ramach podpisanych umów o dofinansowanie, wpłyną na realizację projektów w konkursie Ścieżki SMART? O czym powinni pamiętać Wnioskodawcy, chcąc otrzymać dofinansowanie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Wypłata środków – Wniosek o płatność

Krokiem następującym zaraz po otrzymaniu informacji o rekomendacji projektu do dofinansowania jest podpisanie umowy o dofinansowanie, na podstawie której, rozpoczyna się proces realizacji projektu. Po 6 miesiącach od momentu podpisania umowy o dofinansowanie Beneficjentowi przyjdzie zmierzyć się z przygotowaniem pierwszego wniosku o płatność, w którym będzie mógł rozliczyć wydatki poniesione w projekcie od rozpoczęcia okresu realizacji projektu (wskazanego we wniosku o dofinansowanie). Zgodnie z warunkami wspomnianej umowy, warunkiem wypłaty dofinansowania jest przede wszystkim złożenie przez Beneficjenta kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność. Wnioski będzie można składać w nowym systemie informatycznym CST2021. Wraz z wnioskiem o płatność Beneficjent będzie zobowiązany przedłożyć dokumenty źródłowe dla wydatków wytypowanych w ramach określonej przez Instytucję próby. Ponadto Beneficjent podczas aplikowania o rozliczenie wydatków będzie zobowiązany do przedstawienia także wykazu osiągniętych wskaźników produktu i wykonanych zadań. Instytucja będzie miała 30 dni na weryfikację i zatwierdzenie wniosku o płatność.

Sporym ułatwieniem dla Beneficjentów realizujących projekty w ramach nowej perspektywy finansowej wydaje się być wydłużenie obowiązkowego terminu na składanie wniosków o płatność. W Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój składanie wniosków o płatność odbywało się obowiązkowo raz na kwartał. W konkursie Ścieżka SMART należy składać wnioski nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

Jednak czy to na pewno jest to korzystne rozwiązanie? Z jednej strony wydłużenie terminów raportowania o postępach w projekcie stanowi udogodnienie związane teoretycznie z krótszym czasem poświęconym na przygotowanie wniosku o płatność oraz mniejszym biurokratyzmem (mniejsza ilość złożonych wniosków).

Z drugiej strony wydaje się, że przygotowanie dokumentacji projektowej za okres półroczny może wymagać większej liczby godzin poświęconych na powrót do aktywności prowadzonych na początku raportu sprawozdawczego, opracowanie obszerniejszej dokumentacji dotyczącej kwalifikowanych wydatków w projekcie (więcej faktur i list płac do zweryfikowania i przygotowania w jednym czasie). Dodatkowo, dla Beneficjentów może to być niekorzystne ze względu na mniejszą kontrolę nad procesem wydatkowania i rozliczania budżetu projektu. Jednak największym problemem, z jakim mogą mierzyć się Beneficjenci to trudności z płynnością finansową, wynikające z wypłacania dotacji przez instytucję raz na pół roku, a nie jak dotychczas co kwartał. Na szczęście Instytucja dopuszcza częstsze składanie wniosków o płatność, co wydaje się być rozwianiem wartym wdrożenia.

Tryby rozliczania dofinansowania w projekcie

Beneficjent ma możliwość wyboru formę rozliczania projektu w momencie podpisywania umowy o dofinansowanie. Istnieją dwa tryby:

  • zaliczkowy,
  • refundacyjny.

Tryb refundacyjny wypłaty dofinansowania zakłada, że pierwszym krokiem jest pokrycie wydatków przez Beneficjenta z własnych środków, a następnie przedstawienie ich w składanym, co określony okres sprawozdawczy, wniosku o płatność. Następnie Instytucja dokonuje wypłaty dofinansowania na rachunek bankowy Beneficjenta w kwocie wskazanej w tym wniosku.

A co z zaliczkami?

Tryb zaliczkowy polega na wypłacie środków w formie zaliczki na rachunek bankowy Beneficjenta. Otrzymujący zaliczkę wykorzystuje te środki do finansowania bieżącej realizacji projektu, a w celu uznania ich za rozliczone, jako środki kwalifikowane w projekcie, przedstawia Instytucji wykaz poniesionych wydatków.

Zgodnie z § 4 umowy o dofinansowanie łączna kwota transzy zaliczki nie może przekroczyć 40% całkowitej kwoty dofinansowania projektu, a warunkiem otrzymania kolejnej transzy zaliczki jest rozliczenie przez Beneficjenta co najmniej 70% wszystkich przekazanych dotychczas środków w formie zaliczek. Łączna kwota dofinansowania w formie zaliczki nie może przekroczyć 90% całkowitej kwoty dofinansowania. Pozostała kwota dofinansowania może być przekazana Beneficjentowi po akceptacji przez Instytucję wniosku o płatność końcową.

Zaliczka do maksymalnej wysokości określonej w Harmonogramie płatności będzie wypłacana na wyodrębniony rachunek bankowy Beneficjenta. Co istotne, Instytucja będzie naliczać odsetki w przypadku, kiedy Beneficjent nie złoży wniosku o płatność na kwotę wydatków kwalifikowanych określonych w harmonogramie płatności bądź nie zwróci niewykorzystanej części zaliczki w terminie 14 dni od dnia upływu terminu na rozliczenie środków.

W celu prawidłowej realizacji projektu należy obligatoryjnie zapoznać się z pełną dokumentacją projektową, przede wszystkim zapisami umowy o dofinansowanie, Przewodnikiem kwalifikowalności wydatków dla 1 priorytetu program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

Serdecznie zachęcamy do współpracy z Działem Rozliczeń Zespołu Biznes i Innowacje w CRIDO. Pomożemy w sprawnej realizacji projektu, będziemy monitorować czy wszystkie obowiązki wynikające z umowy są realizowane a w trosce o Państwa cenny czas — bez obciążenia wspólnie rozliczymy projekt.


Zobacz bezpłatny film: Fundusze europejskie – szeroki strumień, do którego wciąż można wskoczyć

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki  i Ścieżka SMART – termin został przedłużony do końca października. Dla niektórych to dobra wiadomość. Czasu na przygotowanie projektu będzie bowiem więcej. Dla innych niestety nie – na zamknięcie rundy będzie trzeba czekać o cztery miesiące dłużej, co może wpływać na decyzje biznesowe. Jak obecnie wygląda nabór wniosków? Co z innymi konkursami? Zapraszamy rozmowę z ekspertką.