Witamy w trzecim wpisie z serii „Powrót do przyszłości TP”, w której podsumowujemy najważniejsze wnioski z WU Global Transfer Pricing Conference 2023. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z poprzednimi wpisami z serii, to gorąco zachęcamy: „Powrót do przyszłości w TP” – kluczowe wnioski z WU Global Transfer Pricing Conference 2023 oraz „Powrót do przyszłości TP” – Inflacyjny płaskowyż, a ceny transferowe.

W tym wpisie poruszymy problematykę tzw. kryptoaktywów w cenach transferowych.

Czym są kryptoaktywa?

W praktyce gospodarczej poprzez kryptoaktywa rozumie się odwzorowanie relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi uczestnikami specjalnej sieci. Kryptoaktywa zbudowane są z łańcuchów danych (blockchain) dotyczących poprzednich transakcji, którego przedmiotem było dane aktywo, a także danych zawierających cyfrową tożsamość obecnego właściciela oraz zabezpieczenia tych danych. Wśród kryptoaktywów wyróżniamy kryptowaluty np. Bitcoin, Etherum oraz NFT’s (non-fungible tokens).

Dlaczego w ogóle warto się tym interesować?

Rynek kryptoaktywów to jeden z najdynamiczniej rosnących segmentów rynków finansowych. W czasie ostatniej hossy kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut wyniosła 2,9 bilionów USD. Rynek NFT’s odpowiadał jedynie około 1% całego rynku kryptoaktywów, ale warto podkreślić, iż najdroższy NFT w historii został sprzedany w grudniu 2021 r. za prawie 92 mln USD. Kryptowaluty stają się również coraz częściej akceptowanym środkiem płatniczym. Część międzynarodowych korporacji przyjmuje już płatności za swoje towary w Bitcoinie, a w Salwadorze przyjęto tę kryptowalutę jako legalny środek płatniczy.

Problematyka kryptoaktywów w cenach transferowych

Kryptowaluty można rozpatrywać w kilku płaszczyznach z perspektywy cen transferowych. Pierwszą z nich jest ocena charakteru kryptoaktywów, które mogą być analizowane jako instrumenty finansowe albo jako wartości niematerialne i prawne. Istotnym problemem jest również anonimowość transakcji dokonywanych kryptowalutami. Finalnie kryptowaluty charakteryzuje bardzo wysoka zmienność, co może być szczególnie istotne np. w przypadku pożyczek udzielanych w tych walutach.

Pożyczka w Bitcoinie – jak ustalić oprocentowanie?

Coraz częściej spotkać można się z sytuacją, w której udziałowcy spółek, którzy osiągnęli znaczne zyski na kryptowalutach, udzielają na rzecz swoich spółek pożyczek w Bitcoinie, Etherum lub innych walutach wirtualnych. W przypadku, gdy tego rodzaju transakcja przekroczy progi dokumentacyjne wskazane w art. 11k Ustawy CIT, konieczne może być przygotowanie dokumentacji cen transferowych i analizy porównawczej dla takiej transakcji. W tym miejscu rodzi się pytanie, w jaki sposób powinno się ustalić i weryfikować oprocentowanie takiej pożyczki? Ponadto w związku z niespotykaną zmiennością kryptowalut powstaje problem związany z oceną zdolności podmiotów do spłaty zadłużenia w kryptowalucie.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut jest bardzo dynamicznie rosnącym segmentem rynków finansowych. Wciąż jest to jednak rynek nieuregulowany przez władze większości państw oraz nierozumiany przez wielu uczestników rynków finansowych. Warto jednak już dziś pomyśleć, jakie implikacje na ceny transferowe może mieć rosnący wolumen i wartość różnego rodzaju transakcji dotyczących kryptoaktywów.

Zachęcamy do dalszego śledzenia serii „Powrót do przyszłości TP”.