9 marca 2023 został ogłoszony nabór wniosków w ramach „Kredytu technologicznego FENG 2021-2027” wspierającego w formie dotacji rozwój mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Wnioski będzie można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego od 23 marca 2023 r. do 31 maja 2023 r., przy czym w regulaminie wskazano zapis o potencjalnym skróceniu naboru (najwcześniej po minimum 40 dniach od daty ogłoszenia) w przypadku, gdy będzie złożona duża liczba wniosków. Budżet konkursu pozostający do dyspozycji przedsiębiorców to 578 mln PLN.

Najważniejsze zasady

Na wsparcie mogą liczyć projekty obejmujące wdrożenie nowej technologii w przedsiębiorstwie pozwalających na wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług (w stosunku co najmniej do tych wytwarzanych/ oferowanych dotychczas przez przedsiębiorcę). Premiowane będą projekty o szerszym zasięgu innowacyjności (krajowy / międzynarodowy). Wdrażane rozwiązania technologiczne (samodzielnie opracowane przez przedsiębiorcę lub nabyte) muszą mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wsparcie w ramach instrumentu skierowane jest do przedsiębiorstw posiadających zdolność kredytową. Aby móc aplikować o środki w konkursie Wnioskodawca najpierw składa wniosek do banku komercyjnego o udzielenie kredytu technologicznego na realizację inwestycji. Następnie, w wyniku pozytywnej oceny zdolności kredytowej bank udziela promesy udzielenia kredytu dla Wnioskodawcy, którą należy załączyć do wniosku o dofinansowanie składanego do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Koszty kwalifikowane

Wsparciem w ramach instrumentu objęte mogą być wydatki inwestycyjne związane z wdrożeniem innowacyjnej technologii. Wśród kategorii kosztów kwalifikowanych wyróżnić można:

  • nabycie nieruchomości
  • roboty i materiały budowlane
  • środki trwałe
  • wartości niematerialne i prawne
  • koszty najmu lub dzierżawy gruntów, budynków i budowli lub ich części
  • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii

Wysokość wsparcia

Wsparcie w ramach instrumentu udzielane jest zgodnie z mapą pomocy regionalnej (do maksymalnie 70% wartości kosztów kwalifikowanych, w zależności od lokalizacji projektu i rozmiaru aplikującej firmy).  Dofinansowanie przekazywane jest w formie premii technologicznej na spłatę zaciągniętego kredytu technologicznego.