Dzisiaj w życie wchodzi pierwszy etap nowelizacji Kodeksu pracy, a więc przepisy dotyczące kontroli trzeźwości.

Co w związku z tym czeka Pracodawców?

Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą i sposób jej przeprowadzania, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w:

  • układzie zbiorowym pracy,
  • regulaminie pracy albo
  • w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Kontrola nie tylko na obecność alkoholu

Poza kontrolą trzeźwości Pracodawca może wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Jakie to środki? Zgodnie z opublikowanym wczoraj rozporządzeniem Ministra Zdrowia środkami działającymi podobnie do alkoholu są:

  • opioidy;
  • amfetamina i jej analogi;
  • kokaina;
  • kannabinoidy;
  • benzodiazepiny.

Zwracamy uwagę, że zgodnie z tym samym rozporządzeniem jedno badanie nie wystarczy, aby uznać kontrolę trzeźwości za zakończoną, a często czynnikiem warunkującym liczbę badań będzie urządzenie, za pomocą którego Pracodawca przeprowadza badanie.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Do akt osobowych pracownika dodana zostanie część E, w której przechowywane będą dokumenty związane z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu. Więcej informacji znajdziecie Państwo w naszym wczorajszym wpisie Nowelizacja Kodeksu pracy to również zmiany w dokumentacji pracowniczej.

Co ważne, pracodawca będzie musiał odnotować w aktach tylko wynik wskazujący na stan nietrzeźwości lub obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Nie tylko pracownicy

Zgodnie z nowelizacją nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości stosuje się odpowiednio do pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez:

  • osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy;
  • osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą;
  • osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych pracodawców.

Jak wprowadzić kontrolę trzeźwości innych zatrudnionych?

Jeżeli w zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy lub regulamin pracy, to należy zawrzeć w nim postanowienie o stosowaniu postanowień dotyczących kontroli trzeźwości również do osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i umowach B2B.

Jeżeli zaś w zakładzie pracy nie funkcjonują powyższe akty prawa wewnętrznego, to wystarczające będzie wydanie obwieszczenia z właściwym postanowieniem.

Poinformowanie

Warto pamiętać, że o wprowadzeniu kontroli trzeźwości, pracodawca informuje pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania. Przy okazji informowania pracowników warto poinformować również pozostałych zatrudnionych, jeżeli kontrola ma obejmować również ich.