Początek grudnia przyniósł nam szereg prezentów, jednym z nich są opublikowane przez Komisję Europejską nowe programy prac (work programme) na lata 2023-2024, obejmujące:

  1. Doskonałość naukową:
  • Działania Marii Skłodowskiej Curie
  • Infrastruktury badawcze
  1. Klastry:
  • Zdrowie
  • Kultura, kreatywność, społeczeństwo integracyjne,
  • Bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa,
  • Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna,
  • Klimat, energia i transport
  • Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko
  1. Innowacyjną Europę:
  • Europejska Rada ds. Innowacji – EIC
  • Europejskie Ekosystemy Innowacji – EIE
  1. Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej 
  2. Misje UE
  3. Europejską Radę ds. Innowacji

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską programów potwierdza gotowość instytucji europejskich do uruchomienia programów i finansowania przełomowych rozwiązań w skali międzynarodowej. Łączna kwota przyznana na realizację działań w latach 2023–2024 wynosi 13,5 mld euro (łączny budżet programu Horyzont Europa to 95,5 mld euro), co pozwoli na sfinansowanie osiągnięcia przez UE celów wskazanych w programach priorytetowych.

Jakie projekty mają szanse na dofinansowanie?

W nowych programach prac najwięcej działań dotyczy celów polityki UE w zakresie klimatu i technologii cyfrowych. Ponad 5,67 mld euro (ok. 40% zaplanowanego budżetu) zostanie przeznaczone na badania związane z klimatem, w tym 1,67 mld euro na wspieranie różnorodności biologicznej. Ponad 4,5 mld euro zostanie przeznaczone na badania w dziedzinie technologii cyfrowych. Kolejne 970 mln euro pomoże przyspieszyć przejście na czystą energię i promować niezależność energetyczną.

Zaplanowano także działania wspierające walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami. 1 mld euro zostanie zainwestowane w badania nad gospodarczymi i społecznymi skutkami pandemii. Kolejne 336 mln euro planowane jest do przeznaczenia na działania techniczne pozwalające na przygotowanie infrastruktury w walce z pandemią i reagowanie na sytuacje kryzysowe w dziedzinie zdrowia.

Kolejne działanie, które znalazło się na liście priorytetów to wsparcie ukraińskich naukowców w dostępie do europejskiej infrastruktury badawczej, jak również pomoc w odbudowie kilku ukraińskich miast w ramach misji "Miasta w programie Horyzont". Łączna pula środków przeznaczona na ten cel wynosi 70 mln euro.

Dodatkowo, kwota 600 mln euro została przeznaczona na realizację pięciu misji programu "Horyzont Europa", ukierunkowanych m.in. na badania w obszarze odnowy wód w Europie, pomoc miastom w przejściu na neutralność klimatyczną, poprawę stanu gleby i walkę z rakiem.

Gdzie znaleźć informacje o konkursach?

Pierwsze konkursy planowane są do opublikowania jeszcze w grudniu br. Będą dotyczyły obszarów dedykowanych dla klastra 5 (Klimat, energia i transport) oraz klastra 6 (Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko).

Szczegółowe plany dotyczące terminów naboru i ich zakresu można znaleźć w programach prac dostępnych obecnie na stronie internetowej Komisji Europejskiej jak również przez wyszukiwarkę na stronie dedykowanej konkursom „Funding&Tenders”: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/how-to-participate/reference-documents;programCode=HORIZON.

Zachęcamy również do śledzenia publikacji na blogu CRIDO.