W piątek 14 października 2022 r. Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-w-zakresie-grup-vat) objaśnienia do przepisów regulujących powstawanie grup VAT. Pierwotnie miały one funkcjonować w Polsce od 1 lipca 2022 r. W międzyczasie termin ten jednak przesunięto na 1 stycznia 2023 r., a obszerność opublikowanych objaśnień (63 strony) wydaje się być dowodem na to, że treść przepisów nie była jednak do końca zrozumiała dla podatników.

Przypomnijmy, że grupa VAT to instytucja prawa podatkowego, w ramach której kilka niezależnych z perspektywy prawnej, a jednocześnie powiązanych organizacyjnie czy kapitałowo podmiotów, tworzy dla celów podatkowych jednego podatnika (koncept podobny do podatkowej grupy kapitałowej w podatkach dochodowych). Może ona znacząco uprościć rozliczenia podatkowe w zakresie VAT, chociażby przez sam fakt tego, że transakcje między członkami grupy VAT pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.

Opracowanie finalnej wersji objaśnień poprzedzone było opublikowaniem ich wstępnego projektu i konsultacjami podatkowymi, w których Crido wzięło udział przesyłając do Ministerstwa Finansów kilkanaście uwag. Nasze komentarze dotyczyły m.in.:

  • spełniania przesłanki powiązań ekonomicznych między członkami grupy VAT,
  • stosowania współczynnika / prewspółczynnika w ramach jednej grupy VAT,
  • mocy WIS-ów oraz interpretacji indywidualnych wydanych dla poszczególnych członków grupy VAT przed jej powstaniem,
  • zakończenia funkcjonowania grupy VAT.

Aktualnie analizujemy opublikowany dokument (warto zauważyć, że objaśnienia w porównaniu z projektem powiększyły się aż o 20 stron) i wkrótce w kolejnym artykule przedstawimy nasze spostrzeżenia. Gdyby ktoś z Państwa miał już swoje przemyślenia w tym obszarze lub był zainteresowany dyskusją na temat możliwości wdrożenia Grupy VAT w prowadzonej organizacji, zapraszamy do kontaktu.