Informacja o przyjęciu przez Komisję Europejską tymczasowych kryzysowych ram prawnych może być istotna dla przedsiębiorców, gdyż będą one stanowić podstawę do opracowania przez państwa członkowskie konkretnych instrumentów wsparcia w zaistniałej kryzysowej sytuacji międzynarodowej.

Przyjęte regulacje prawne mają zapewnić możliwość wsparcia gospodarki w trzech obszarach:

1. przyznawania ograniczonej kwoty pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym obecnym kryzysem lub powiązanymi z nim sankcjami i środkami odwetowymi

Możliwe będzie ustanowienie programów, które pozwolą na udzielenie przedsiębiorstwom dotkniętych kryzysem wsparcia do 400 tys. EUR, a w przypadku podmiotów z sektora rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury – do 35 tys. EUR. Pomoc ta będzie mogła przyjąć dowolną formę, w tym dotacji bezpośrednich i nie będzie musiała być związana tylko ze wzrostem cen energii, lecz szerzej rozumianymi trudnościami w działalności podmiotu wynikającymi z kryzysowej sytuacji międzynarodowej (np. zakłócenia w łańcuchu dostaw).

2. zapewnienia wsparcia płynności przedsiębiorstw w formie gwarancji państwowych i subsydiowanych pożyczek

Państwa członkowskie będą mogły udzielać dotowanych gwarancji państwowych lub ustanawiać programy gwarancji na wsparcie pożyczek bankowych zaciągniętych przez przedsiębiorstwa (np. dopłaty do prowizji, ze zniżką w stosunku do szacowanej stawki rynkowej w przypadku rocznych prowizji za nowe pożyczki). Ponadto możliwe będzie udzielanie przedsiębiorstwom pożyczek ze środków publicznych i prywatnych z dopłatami do oprocentowania.

3. rekompensowania dodatkowych kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwa w związku z wyjątkowo wysokimi cenami gazu i energii elektrycznej

Możliwe będzie ustanowienie częściowej rekompensaty dla przedsiębiorstw (zwłaszcza energochłonnych) dodatkowych kosztów wynikających z wyjątkowego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej. Pomoc ta będzie mogła przyjąć dowolną formę, w tym dotacji bezpośrednich. Przewidywana łączna kwota pomocy to maksymalnie 30% wartości kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 2 mln EUR.

Jednocześnie, jeżeli przedsiębiorstwo ponosi straty operacyjne i konieczna będzie pomoc w celu zapewnienia kontynuacji działalności gospodarczej, wówczas możliwe będzie przyznanie wyższej kwoty pomocy - do 25 mln EUR dla odbiorców energochłonnych oraz do 50 mln EUR dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w określonych sektorach, takich jak produkcja aluminium i innych metali, włókien szklanych, masy celulozowej, nawozów lub wodoru oraz wielu podstawowych chemikaliów.

Warto mieć na uwadze, że dla wszystkich ww. rodzajów wsparcia, kwota pomocy musi być uzależniona od skali prowadzonej działalności gospodarczej, stopnia podatności na skutki gospodarcze kryzysu oraz musi uwzględniać obroty przedsiębiorstwa i koszty energii. Pomoc powinna pomagać przedsiębiorstwom zarówno w przezwyciężeniu kryzysu, ale jednocześnie stworzyć podstawy trwałej odbudowy.

Tymczasowe kryzysowe ramy będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r., lecz nie jest wykluczona możliwość ich przedłużenia. Niebawem zatem należy spodziewać się uruchomienia w Polsce konkretnych instrumentów wsparcia opartych o ww. ramy prawne, które mogą być pomocne dla przedsiębiorców w minimalizowaniu skutków istniejącego kryzysu międzynarodowego.

 

Ułatwienia legalizacji pobytu i pracy dla obywateli Ukrainy >>