Z końcem bieżącego miesiąca dla wielu podatników upływa termin na złożenie ORD-U za 2021 rok. Warto jednak upewnić się czy podatnik faktycznie ma taki obowiązek, ponieważ przepisy Ordynacji Podatkowej, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku przewidują zwolnienia w tym zakresie dla niektórych podatników.

Dla przypomnienia: obowiązek złożenia ORD-U wynika z art. 82 Ordynacji Podatkowej i dotyczy umów (również ustnych) zawartych w danym roku z podmiotami powiązanymi. Obowiązek dotyczy również umów z niepowiązanymi kontrahentami zagranicznymi posiadającymi w Polsce stałą placówkę. ORD-U składa się w przypadku, gdy suma należności/zobowiązań wynikająca z takich umów przekroczyła 300 000 EUR lub 5 000 EUR (w zależności od tego kto jest stroną umowy). Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że definicja powiązań na potrzeby ORD-U różni się od aktualnej definicji wynikającej z przepisów o cenach transferowych (definicja na potrzeby ORD-U jest niezmieniona od lat i wskazuje m.in., że próg powiązania kapitałowego to 5%, a nie tak jak na potrzeby cen transferowych 25%).

Dzięki zmianom w przepisach, które weszły w życie 1 stycznia br., nie wszyscy podatnicy spełniający powyższe warunki będą zobligowani do złożenia ORD-U. Znowelizowane przepisy wprowadziły bowiem zwolnienie z tego obowiązku dla podmiotów, które są zobowiązane do złożenia informacji o cenach transferowych (TPR), o ile podmioty takie nie zawierały tzw. transakcji rajowych, o których mowa w art. 23za ust. 1 i 1a ustawy o PIT oraz w art. 11o ust. 1 i 1a ustawy o CIT.

W praktyce oznacza to, że podmioty, które mają obowiązek złożenia TPR i chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ORD-U powinny zweryfikować już teraz czy na liście transakcji do wykazania w TPR nie znajdą się transakcje:

  • inne niż kontrolowana (o wartości przekraczającej 100 000 PLN) zawierane z podmiotami zlokalizowanymi w rajach podatkowych,
  • kontrolowane lub inne niż transakcja kontrolowana, jeżeli rzeczywisty właściciel zlokalizowany jest w raju podatkowym a wartość transakcji przekracza 500 000 PLN.

W przypadku, gdy podatnik zawierał takie transakcje, ma on obowiązek złożenia zarówno ORD-U jak i TPR.