Zdaniem WSA w Łodzi istnieją tylko dwie możliwości dostawy w systemie wysyłkowym, które uprawniają podmiot do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w poz. 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – tj. do zwolnienia z ewidencjonowania tej dostawy na kasie fiskalnej.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana.

Zdaniem WSA w Łodzi, dla zachowania warunków tego zwolnienia ważne jest, aby towar został przemieszczony od dostawcy do klienta lub do wskazanego przez niego miejsca pocztą lub przesyłką kurierską, co oznacza, że nie może on zostać wydany klientowi w sklepie stacjonarnym lub dostarczony za pośrednictwem firmy (bądź osoby zatrudnionej w spółce), trudniącej się wysyłką lub transportem towarów lub innej świadczącej usługi z zakresu wysyłki/transportu towarów.

Wyrok WSA w Łodzi z dnia  września 2021 r. (I SA/ŁD 376/21)