Wczoraj wieczorem Ministerstwo Finansów przekazało za pośrednictwem Twittera (który co ciekawe awansował do rangi pierwszego źródła udostępniania informacji przez MF), że planowane jest przesunięcie terminu złożenia zeznania CIT-8 za 2020 r. oraz wpłaty podatku z 31 marca 2021 na 30 czerwca 2021 r.

Zgodnie z informacjami podanymi przez MF, w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie, zgłoszono w tym zakresie poprawkę poselską, która została przyjęta przez Komisję Finansów Publicznych. Na definitywne przyjęcie propozycji będziemy jeszcze musieli poczekać do momentu zakończenia procesu legislacyjnego, niemniej wydaje się bardzo prawdopodobne, że podatnicy CIT, również w tym roku otrzymają więcej czasu na przygotowanie zeznania CIT-8 (przypomnijmy, że w poprzednim roku w związku z pandemią COVID-19 również wydłużono termin dokonania rocznego rozliczenia CIT o dwa miesiące – do końca maja).

Ministerstwo wskazuje, że proponowane rozwiązanie ma na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorców i zapewnienie dodatkowego czasu dla podatników na przygotowanie zeznania CIT w czasach pandemii.

Jak nietrudno się domyślić omawiane wydłużenie terminu do złożenia CIT-8 będzie dotyczyć podatników, których rok podatkowy jest równy z rokiem kalendarzowym (tj. ich rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2020 r.). Na tym etapie nie jest jeszcze do końca jasne co z podatnikami z przesuniętym rokiem podatkowym (np. takimi, których rok podatkowy zakończył się 30 listopada 2020 r, dla których ustawowy termin na złożenie zeznania CIT-8 przypada 28 lutego 2021 r.).

Działanie w kierunku wydłużenia terminu do przygotowania rocznego rozliczenia CIT należy oczywiście ocenić pozytywnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę utrzymujący się stan niepewności związany z wprowadzeniem ostatnich obostrzeń, trudności administracyjne związane z pracą zdalną wielu zespołów księgowych, utrudnione pozyskiwanie dokumentów itp. Z całą pewnością przyjęcie omawianego rozwiązania pozwoliłoby także na solidniejsze przygotowanie się podatników do rozliczenia CIT, chociażby w kontekście sprawdzenia możliwości skorzystania z rozwiązań wprowadzonych na mocy tzw. Tarcz Antykryzysowych (przypomnijmy, że do tej pory było ich aż 6…).

Będziemy Państwa informować na bieżąco na naszym blogu #podatkiwbiznesie o dalszych losach legislacyjnych proponowanej zmiany.