18 października 2019 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie z 15 października 2019 r. określające dane, jakie podatnicy będą zobowiązani wykazywać w nowym pliku JPK_VAT po włączeniu do niego informacji z obecnych deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Przypominamy, że likwidacja deklaracji została przewidziana w opublikowanej już nowelizacji ustawy o VAT z 4 lipca br.

Pliki JPK na nowych zasadach mają być wysyłane od 1 kwietnia 2020 r. w przypadku dużych podatników, natomiast w odniesieniu do pozostałych obowiązek ten powstanie 1 lipca 2020 r.

Będzie łatwiej…

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, podstawową dobrą wiadomością w zakresie raportowania JPK jest to, że projektowana nowa schema będzie składała się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, co oznacza, że w JPK znajdziemy informacje do tej pory składane przez podatników w deklaracjach VAT-7. Dzięki temu podatnik nie będzie musiał składać dwóch dokumentów – deklaracji VAT oraz plików JPK – w tym samym terminie. Rozporządzenie ma na celu stworzenie jednego, kompleksowego pliku, który składany będzie w takim samym terminie jak obecnie składane deklaracje.

Za dodatkowe ułatwienie można uznać rezygnację Ministerstwa z konieczności składania niektórych dodatkowych dokumentów towarzyszących obecnie składanym deklaracjom (np. wniosek o zwrot w terminie 25 dni, zaliczenie zwrotu VAT na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych), czy usunięcie załączników do deklaracji (ich treść znajdzie się w nowym pliku).

…a może jednak nie?

Wskazana powyżej garść dobrych informacji nie zmienia faktu, że w nowej formule znajdzie się również szereg nowych znaczników, które podatnik będzie musiał odpowiednio oznaczyć i zaraportować, podczas gdy dziś nie ma takiego obowiązku. Chodzi tu przykładowo o odpowiednie oznaczanie:

  • kategorii towarów, bądź usług, jakich dotyczy transakcja – odpowiednimi skrótami liczbowymi,
  • faktur podlegających obligatoryjnemu mechanizmowi podzielonej płatności,
  • faktur dokumentujących dostawę wrażliwych kategorii towarów, m. in.: paliw, leków oraz wyrobów medycznych, papierosów, budynków, części zamiennych oraz innych wyrobów akcyzowych,
  • sprzedaży wysyłkowej,
  • sprzedaży do podmiotów powiązanych,
  • dostawy bonów,
  • sprzedaży wysyłkowej,
  • transakcji między podmiotami powiązanymi,
  • świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i telewizyjnych.

Powyższe dodatkowe obowiązki są szczególnie istotne w kontekście niedawnych zmian w ustawie o VAT, zgodnie z którymi urzędy skarbowe będą mogły karać podatników za błędy w JPK mandatem w wysokości 500 złotych za każdy błąd, który utrudnia możliwość weryfikacji transakcji.

Konsultacje społeczne pomogły

W kontekście opublikowanego rozporządzenia, warto zauważyć, że w toku konsultacji społecznych Ministerstwo Finansów przychyliło się do postulatów stanowisk podatników i ograniczyło część nowych informacji w ewidencji w porównaniu z pierwotną wersją rozporządzenia.

I tak, w części ewidencyjnej odstąpiono od takich oznaczeń jak: „CS_WDT”, „CS_WNT”, „TL”, z kolei w odniesieniu do oznaczeń dowodów sprzedaży Ministerstwo zrezygnowało z: „IMP_33a”, „MK”, „MPP” oraz kodu kraju, w którym znajduje się siedziba kontrahenta.

Dodatkowo projektodawca wycofał się z konieczności dodawania oznaczeń dowodów zakupu takich jak: „TX”, „DF”, „FU”, „MPP” czy wypełniania adresu kontrahenta.

Czasu coraz mniej

Przypominamy, że nowe obowiązki w zakresie przesyłania JPK pliku JPK_VAT wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r. dla dużych podatników oraz 1 lipca 2020 r. dla pozostałych.

Wydaje się zatem, że czasu jest jeszcze sporo, ale to raczej złudne mniemanie. Ilość nowych danych podlegających raportowaniu jest na tyle duża, że podatnicy już dziś powinni rozpocząć prace nad dostosowaniem własnych systemów i metodyki raportowania do nowych wymogów. Z pewnością będziemy na naszym blogu jeszcze niejednokrotnie pisać o kontrowersjach dotyczących nowych regulacji. W razie pytań i wątpliwości w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.