Ministerstwo Finansów oficjalnie przedłużyło termin konsultacji publicznych w zakresie przepisów odnoszących się do nowej matrycy stawek VAT do 16 grudnia 2018 r.

Jako główną przesłankę zmiany terminu, resort finansów wskazał zrozumienie dla kluczowego wpływu zmian w systemie stawek VAT dla konsumentów i podatników VAT. Jest to zdecydowane wyjście naprzeciw zgłaszanych postulatów, iż 30-dniowy termin konsultacji publicznych w tak rewolucyjnej nowelizacji ustawy o VAT jest stanowczo za krótki i potrzeba jest więcej czasu na dogłębne przeanalizowanie wszelkich istotnych aspektów projektowanych zmian.

Przedłużenie terminu o 7 dni z pewnością jest dobrą informacją dla podatników, jednak termin wyznaczony przez MF na konsultacje tak ważnej zmiany wciąż wydaje się stosunkowo krótki.

Wśród zaproponowanych regulacji pojawiło się bowiem niemało nowych kontrowersji, które dotyczą wielu rodzajów działalności gospodarczych oraz równie dużo wątpliwości, które istnieją obecnie na gruncie obowiązujących aktualnie przepisów, a których projektodawca nie zdecydował się jednoznacznie rozstrzygnąć. Przykłady zmian, które mogą, a nawet powinny zapalać czerwoną lampkę wśród przedstawicieli różnych gałęzi biznesu opisujemy w cyklicznych wpisach na blogu Crido.

Zespół ds. stawek VAT w Crido, obecnie jest na etapie wsparcia klientów biznesowych i organizacji branżowych w przygotowywaniu uwag do projektu nowelizacji. Ważna jest świadomość, że wszelkie potencjalne uwagi będą mogły mieć istotne znaczenie w dalszym procesie legislacyjnym. Stąd też istotnym jest, aby wszystkie spostrzeżenia zostały przekazane do Ministerstwa Finansów ze wskazaniem wpływu, jaki zmiana matrycy stawek VAT będzie mieć na daną branżę. Jeśli identyfikują Państwo jakiekolwiek uwagi w powyższym zakresie, chętnie wesprzemy Państwa w efektywnych działaniach w ramach procesu legislacyjnego.

Zapraszamy również do ściągnięcia darmowego raportu CRIDO podsumowującego obserwacje na ten temat – znajduje się on pod linkiem.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani powyższą tematyką, polecamy nasze opublikowane dotychczas komentarze, w których dzielimy się spostrzeżeniami nt. przygotowanej przez Ministerstwo Finansów matrycy: