Możliwość ustanowienia reprezentacji prokurentem działającego łącznie z członkiem organu zarządzającego przedsiębiorcy (prokura mieszana) przewidują zmiany ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, dalej „Kodeks Cywilny”) zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawienia otoczenia prawnego przedsiębiorców (dalej „Projekt”).

Projekt przygotowany przez Ministra Rozwoju w obecnym brzmieniu zakłada dodanie w art. 109[4] Kodeksu Cywilnego § 1[1], zgodnie z którym przedsiębiorcy będą mogli udzielać prokury mieszanej, polegającej na działaniu prokurenta wspólnie z członkiem organu zarządzającego. Projekt dostosowuje także 109[4] § 2 Kodeksu Cywilnego w zakresie oświadczeń oraz doręczania pism osobom, którym udzielono prokury mieszanej.

Zmiany Kodeksu Cywilnego objęte Projektem są bezpośrednią odpowiedzią ustawodawcy na dotychczasowe wątpliwości co do możliwości reprezentowania osób prawnych przez prokurenta łącznie z członkiem zarządu. Obiekcje co do możliwości ustanowienia prokury mieszanej zostały spotęgowane przez Sąd Najwyższy, który uchwałą w składzie siedmiu sędziów z dnia 30 stycznia 2015 r. sygn. akt III CZP 34/14 orzekł, że niedopuszczalny jest wpis w prokurenta do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki.

Zgodnie z zamysłem autorów Projektu, przedmiotowe zmiany w przepisach Kodeksu Cywilnego mają przywrócić pewności obrotu w aspekcie reprezentacji przedsiębiorców przez członka organu zarządzającego działającego łącznie z prokurentem oraz umożliwić wpis prokury mieszanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt obecnie znajduje się na etapie konsultacji publicznych, zaś zmiany Kodeksu Cywilnego nim objęte powinny wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.